Արցախի ԱԳ նախարարությունը ողջունել է «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պաշտպանությունը» խորագրով լսումները, որոնք կազմակերպվել են հունիսի 22-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովում:
«Խորը երախտագիտություն ենք հայտնում լսումների բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին, այդ թվում՝ ԱՄՆ կոնգրեսականներ Քրիս Սմիթին, Ջեյմս ՄըքԳավերնին, Ադամ Շիֆին, Ֆրենք Փալլոին, ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսին` Ադրբեջանի անօրինական և ռազմատենչ նկրտումների մասին տեղեկացվածության բարձրացմանն ու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերի համար: Առանձին ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ կոնգրեսականներն իրենց ելույթներում կոչ են արել ԱՄՆ ղեկավարությանը գործադրել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը, կանխելու հետագա լարվածությունը, ինչը կարող է հանգեցնել նոր պատերազմների ու նոր հանցագործությունների։
Համոզված ենք, որ նման ձևաչափով լսումների անցկացումը կարևոր քայլ է և՛ քաղաքական, և՛ բարոյական տեսանկյուններից, քանի որ Ադրբեջանի ծավալապաշտական և ռազմատենչ քաղաքականությունը լուրջ մարտահրավեր ու սպառնալիք է ոչ միայն հայ ժողովրդի և հայոց պետականության, այլ նաև՝ տարածաշրջանային կայունության և ընդհանրապես քաղաքակիրթ աշխարհի համար։
Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև ԱՄՆ մեր բարեկամներին՝ անսասան և սկզբունքային դիրքորոշման համար, ինչպես նաև հույս հայտնում, որ նման լսումների անցկացումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում կայանալիք հանդիպման նախօրեին կարևոր ազդակ կարող է դառնալ Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրների լուծման և անվտանգային ու հումանիտար բնագավառներում առկա մարտահրավերների հաղթահարման համար»,-ասվում է Արցախի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno karabakh has welcomed a hearing on "Safeguarding the people of Nagorno-Karabakh", held on 22 June by the Tom Lantos Human Rights Commission of the U․S․ Congress.
“We express our deep appreciation to all organisers and participants of this congressional hearing, including US Congressmen Chris Smith, James McGovern, Adam Schiff, Frank Pallone, former US Ambassador to Armenia John Evans, for their efforts to raise awareness of the illegal and belligerent aspirations of Azerbaijan and protect the rights of the people of Artsakh. The fact that the US congressmen called on the United States leadership to take all possible measures to ensure the protection of the civilian population of Nagorno-Karabakh and to prevent further tension that could lead to new war and crimes deserves special attention,” the Karabakh Foreign Ministry said in a statement on Monday, June 26.
“We are confident that holding hearings in this format is an important step both from a political and moral point of view, since the expansionist and militant policy of Azerbaijan is a serious challenge and threat not only to the Armenian people and statehood, but also to regional stability and the civilised world as a whole.
“We sincerely thank our US friends for their unwavering and principled position and express the hope that holding such a hearing on the eve of the upcoming meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan next week in Washington can become an important impetus for addressing the issues and overcoming the security and humanitarian challenges facing the people of Artsakh.”