Հունիսի 26-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու՝ 11 ուղեկցողի հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 17 բուժառուի՝ 8 ուղեկցողի հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետպատվերի շրջանակում ուղեգրվել են ՀՀ՝ բուժում ստանալու։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 31 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 83 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

17 more patients have been transferred from Nagorno-Karabakh to Armenia with the assistance of the International Committee of the Red Cross (ICRC).
17 others who had been transferred to Armenia earlier are expected to return home later on Monday, June 26.
The Artsakh health authorities say 5 children are in the neonatal and intensive care units of the children’s hospital, while 6 adult patients are in the intensive care unit, 3 of them in critical condition.
Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin was summoned to the Armenian Foreign Ministry on June 16 after an attempt by the Azerbaijani forces, accompanied by Russian peacekeepers, to raise an Azerbaijani flag over Armenian territory, which left one Armenian border guard injured. Following the incident, Azerbaijan completely blockaded Karabakh and banned the transfer of patients to Armenia.