Բելգիայում և Լյուքսեմբուրգում Ադրբեջանի դեսպան, Եվրամիությունում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Վագիֆ Սադիկովը Twitter-ի իր միկրոբլոգում դիպուկահարներով է սպառնացել Հայաստանում տեղակայված ԵՄ առաքելության դիտորդներին, եթե նրանք մոտենան երկու երկրի սահմանին։
Նա դիպուկահար հրացանի լուսանկար է հրապարակել՝ կոչ անելով ԵՄ դիտորդներին «հեռու մնալ Ադրբեջանի սահմանից»։
«Նրանք գիտեն՝ ինչ անել իրենց պաշտպանելու համար։ Ադրբեջանական արտադրության Istigal IST-14.5 դիպուկահար հրացանը մոտ 3000 մետր հեռահարությամբ է կրակում։ Տղաներ, հեռու մնացեք Ադրբեջանի պետական սահմանից․․․»,- ասվում է ադրբեջանցի դեսպանի գրառման մեջ։
Գրառմանն արձագանքել է Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Հայաստանում ԵՄ դիտորդները պարեկություն են իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ Լուազոն Սադիկովի այդ գրառումը որպես անմիջական սպառնալիք է որակել եվրոպացի դիտորդներին։
«Արդյո՞ք սա սպառնալիք է Եվրախորհրդարանի պատագամվորներին։ Մի՞ թե այն բխում է ադրբեջանցի «դիվանագետից»։ Ինչ աստիճանի է հասել ադրբեջանական դիվանագիտությունը։ Չհարգելով Միջազգային դատարանի դատավճիռն ու պատանդ պահելով 120,000 մարդու՝ հպարտանալու բան չունեն։ Դա այն է, ի՞նչ ստիպում է ձեզ նյարդայնանալ։ Մեզ՝ հզոր արժեքներ ունեցող եվրոպացիներին, դա չի տպավորի։ Մենք առաջիկայում ևս կսատարենք խաղաղությանն ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ հարգանքին»,- գրել է Լուազոն։
Հունիսի 22-ին ՀՀ այցելած Լուազոն, որը միացել էր ԵՄ առաքելությանը դեպի Լաչինի միջանցքի մուտքը պարեկության ժամանակ, հայտարարել էր, որ սեփական աչքերով տեսան Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ամբողջական և ապօրինի շրջափակումը։

27 Июнь 2023 - 14:53 AMT
Председатель подкомитета по безопасности и обороне Европарламента Натали Луазо отреагировала на угрозы посла Азербайджана в Бельгии и Люксембурге, главы азербайджанской миссии в Европейском союзе Вагифа Садыкова в своем микроблоге в Twitter.
Садыков, опубликовал на своей странице фотографию снайперской винтовки.
«Они знают, что делают, чтобы защитить себя. Анти-материальная снайперская винтовка Istigal IST-14.5 азербайджанского производства имеет эффективную дальность стрельбы около 3000 метров. Ребята, держитесь подальше от государственной границы Азербайджана…» – написал Садыков.
Учитывая тот факт, что наблюдатели ЕС в Армении проводят патрулирование на армяно-азербайджанской границе, Луазо оценила эту запись как прямую угрозу европейским наблюдателям.
«Является ли это угрозой для членов Европарламента? Неужели она исходит от азербайджанского «дипломата»? До какого уровня упала азербайджанская дипломатия? Не уважая решение Международного суда и взяв в заложники 120 000 человек, гордиться нечем. Это то, что заставляет вас терять нервы? Нас, европейцев с сильными ценностями, это не впечатляет. Мы будем и впредь поддерживать мир и уважение к народу Нагорного Карабаха», – заявила Натали Луазо.