Արցախի Ազգային ժողովը հունիսի 28-ին գումարած նիստում մեկ րոպե լռությամբ հարգել է ադրբեջանական հարձակման հետևանքով զոհված զինծառայողների հիշատակը։
Հունիսի 28-ին՝ ժամը 01:30-ից, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի հայկական դիրքերի ուղղությամբ` կիրառելով նաև ԱԹՍ-ներ։ Հայկական կողմն ունի 4 զոհ։
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն իր ելույթում ասել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն կանխամտածված սովամահ է անում ԱՀ բնակչությանը, այլև նրանց հասցրել է բնաջնջման եզրին, գրում է Aravot.am-ը։
«Արցախը երբեք չի եղել և չի լինելու անկախ Ադրբեջանի կազմում, և դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի է։ Դա մեր կարմիր գիծն է, որը ոչ ոք իրավունք չունի խախտելու։ ԵԱՀԿ համանախագահները և այլ երկրների առաջնորդները պետք է հասկանան, որ մեր երկրի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի Արցախի հայաթափմանն ու ոչնչացմանը։ Մենք չենք կարող փոխել աշխարհի կյանքը, փոքրիկ Արցախն իրենից վտանգ չի ներկայացնում, բայց վտանգված է մեր ժողովրդի անվտանգ ու լիարժեք ապրելու իրավունքը։ Եվ ցավալի է, որ այդ ամենը տեղի է ունենում միջազգային հանրության լուռ համաձայնությամբ»,- ասել նա։
Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ իրենք բարձր են գնահատում ԵԽԽՎ բանաձևը՝ Լաչինի միջանցքի ազատ ու անվտանգ մուտքի ապահովման մասին, ԱՄՆ Կոնգրեսում ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության վերաբերյալ հայտարարությունը, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամական շրջանակի՝ «Խոսքից պետք է անցնել գործի» հայտարարությունը։
«Կարծում եմ՝ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի բոլոր լծակները՝ համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի ռեժիմի դեմ, քանզի Ադրբեջանը ոչ միայն արհամարհում, այլև ոտնահարում է ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները»,- հավելել է նա։

Блокада Арцаха со стороны Азербайджана, продолжающаяся с 12 декабря 2022 года по сегодняшний день, приняла трагический оборот 5 марта и в ночь на 28 июня. Об этом заявил перед началом очередного заседания Национального собрания Республики Арцах председатель парламента Артур Товмасян. Депутаты минутой молчания почили память военнослужащих, павших за защиту Арцаха.
С 01:30 подразделения ВС Азербайджана с применением артиллерии и БПЛА открыли огонь по армянским позициям в направлении Мартуни и Мартакерта. С армянской стороны погибли четверо военнослужащих.
Товмасян подчеркнул, что Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана.
«Азербайджан не только злонамеренно пытается замучить голодом население Арцаха, но и подвел его к грани уничтожения. Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана, и любое обсуждение вокруг данного вопроса неприемлемо для нас. Это наша красная линия, которую никто не может нарушать. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ и все остальные должны понять, что аннексия Арцаха со стороны Азербайджана приведет к деарменизации и уничтожению Арцаха. Жизнь населения Арцаха под угрозой, и, к сожалению, все это происходит с молчаливого согласия мира», – подчеркнул спикер НС.
Не умаляя резолюции ПАСЕ по Арцахскому вопросу, заявлений Конгресса США и Франции, Товмасян подчеркнул, что их недостаточно и необходимо использовать действенные рычаги против Азербайджана.