Հունիսի 28-ին Վաշինգտոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հանդիպմանը, որին ներկա էր նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, քննարկվել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների պատշաճ հասցեագրման կարևորությունը: Անդրադառնալով ԼՂ-ում Ադրբեջանի հերթական ագրեսիվ գործողությանը, որի արդյունքում ԼՂ ՊԲ-ն ունեցել է 4 զոհ՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ նման գործողությունները միտված են խաթարելու բանակցային գործընթացին ուղղված ջանքերը և ընդգծել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման հրամայականը: Նախարարն ընդգծել է, որ այդ գործողությունը տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, ԼՂ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման՝ Ադրբեջանի կողմից միտումնավոր խափանումներին զուգահեռ, ինչը միտված է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտման ենթարկելուն:
Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ալմաթiի հռչակագրի և 1975թ. քարտեզի հիման վրա սահմանազատման հարցում առավելագույն որոշակիության ապահովման, ինչպես նաև զորքերի հետքաշման կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերին՝ ընդգծելով ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների պահպանմանն այլընտրանքի բացակայությունը:
Արցախի Ազգային ժողովը հունիսի 28-ին միաձայն ընդունած հայտարարությամբ դիմել է Վաշինգտոնում գտնվող Հայաստանի պատվիրակությանը, որը գլխավորում է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պահանջելով «անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններին լիակատար հրադադարի հաստատումը և այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը»։

On June 28, the meeting between Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and national security advisor to U.S. President Jake Sullivan took place in Washington D.C. Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov also took part in the meeting.
In the context of achieving lasting peace and stability in the South Caucasus, Mirzoyan highlighted the importance of ensuring maximum certainty on the issue of delimitation based on the map of 1975 and the Alma-Ata declaration, as well as the withdrawal of the troops. The issues of unblocking regional infrastructures were also touched upon, emphasising the absence of an alternative to following the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity.
Mirzoyan once again stressed the importance of properly addressing the issues of rights and security of the people of Nagorno-Karabakh. Touching upon the most recent aggressive action of Azerbaijan, which today resulted in four casualties of the Defence Army of Nagorno-Karabakh, Minister Mirzoyan stressed that such incidents were aimed at disturbing the efforts in the negotiating process and emphasised the imperative to exclude the use of force or threat of use of force. Minister Mirzoyan highlighted that Azerbaijan carried out this action in parallel with the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor, deliberate disruption of gas and electricity supply to Nagorno-Karabakh, aimed at subjecting Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.