Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը թվիթերյան գրառմամբ անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը` հորդորելով Ադրբեջանի իշխանություններին վերացնել «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը» և վերջ տալ «ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին»։
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ է 2022 թվականի դեկտեմբերից, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Հունիսի 15-ին Ադրբեջանը դադարեցրել է ամեն տեսակի փոխադրումները Լաչինի միջանցքով միակ ճանապարհը, որը կապում է [Ադրբեջանի] անջատված շրջանը Լեռնային Ղարաբաղը, Հայաստանին։ Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ է 2022 թվականի դեկտեմբերից։ Նշված ժամանակից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն ապավինում են ռուսական խաղաղապահ ուժերի և Կարմիր խաչի մարդասիրական օգնությանը: Ներկայում ադրբեջանական զինուժը արգելափակել է մուտքը, հումանիտար ճգնաժամը խորանում է։
Հունիսի 26-ին Կարմիր խաչին թույլատրվել է վերսկսել ծանր հիվանդների տարհանումը։ Այնուամենայնիվ, հիվանդանոցները դեղերի և բժշկական պարագաների սուր պակաս ունեն։ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է վերացնեն Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը և վերջ տան ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Amnesty International has urged the Azerbaijani authorities to lift the blockade of Nagorno-Karabakh and bring an end to the unfolding humanitarian crisis.
The organization took to Twitter to say that Azerbaijan stopped all movements on the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia, on June 15, reminding that the region has been under a blockade since December 2022.
“The residents of Nagorno-Karabakh have since relied on humanitarian aid from Russian peacekeeping forces and the Red Cross. Azerbaijani soldiers are now blocking the entry, and exit of aid convoys and the humanitarian crisis is worsening,” Amnesty said.
“On 26 June, the ICRC was allowed to resume the evacuation of critically ill patients. However, hospitals have an acute shortage of drugs and medical supplies.”