Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բուայոնին ԱԳՆ են կանչել, որպեսզի նա պարզաբանումներ տա նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունների վերաբերյալ, որոնք նա արել է Մարսելում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։
Բուայոնն ասել է, որ չի տիրապետում տեղեկատվության այդ հարցի շուրջ։
Նրան ասվել է նաև, որ ադրբեջանական կողմը պաշտոնական Փարիզից ակնկալում է Մակրոնի անունից արտահայտած կարծիքների հաստատում կամ հերքում, հայտնում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև հայտարարություն է տարածել՝ Մակրոնին անվանելով «հայկական լոբբիի գործիք» և նշելով, թե նա «մշտապես հանդես է գալիս հակաադրբեջանական հայտարարություններով»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Մարսել եռօրյա այցի շրջանակում տեղի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, որին ներկա էր նաև ԱԺ պատգամավոր Սաբրինա Ակրեսթի-Ռուպաշը, ասել է, որ չկասկածեն Արցախի և ընդհանրապես Հայաստանի գծով իր վճռականությանը։ Այն դիտարկմանը, որ իրենից ավելի գործնական, ոչ միայն բարոյական քայլեր են ակնկալվում, Մակրոնն ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վրա նույնիսկ ավելի շատ ճնշում է գործադրում, քան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

30 Июнь 2023 - 13:28 AMT
Посол Франции в Баку Анн Буайон была вызвана в МИД Азербайджана, сообщило агентство Trend со ссылкой на дипломатический источник.
«Буайон вызвали для дачи разъяснений относительно заявлений президента Франции Эмманюэля Макрона о «давлении на Азербайджан» в связи с переговорами между Баку и Ереваном. До посла довели позицию Баку, которая заключается в том, что опубликованные в армянских СМИ слова Макрона должны быть официально подтверждены или опровергнуты», – сообщило издание.
Французский посол, по данным агентства, сослалась на отсутствие у нее какой-либо информации по этому поводу.
29 июня на встрече с армянской общиной Марселя президент Франции Эмманюэль Макрон, как сообщили армянские СМИ, обещал оказывать на Ильхама Алиева больше давления в вопросе урегулирования отношений с Арменией. «Я продолжу свои усилия, даже если остаюсь почти единственным членом международной семьи с такой повесткой дня», – отметил Макрон.