Հունիսի 28-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողներից երկուսի ՝ Երվանդ Թադևոսյանի ու Սամվել Թորոսյանի մարմինները հուլիսի 1-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից տեղափոխվել են ՀՀ՝ ծնողների ցանկությանը համապատասխան Եռաբլուրում հուղարկավորելու նպատակով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արցախի մարդու Իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանը շարունակում է կեղծ պնդումները, որ զոհված զինծառայողները ՀՀ ԶՈւ ներկայացուցիչներ են եղել՝ հող նախապատրաստելով նոր հարձակումների համար:
Արցախի ՄԻՊ հաստատության կողմից արդեն իսկ հավաքագրվել են անհրաժեշտ փաստեր ու փաստաթղթեր, որոնք կհրապարակվեն շուտով՝ ևս մեկ անգամ ապացուցելով ադրբեջանական պնդումների կեղծ և շինծու լինելը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանական ԶՈւ կրակից հունիսի 28-ին զոհվածներից 2-ի մարմինները ՀՀ տեղափոխելու շուրջ բանակցությունները ԿԽՄԿ հետ շարունակվում են։

1 Июль 2023 - 11:42 AMT
Тела двух погибших в результате азербайджанской агрессии 28 июня военнослужащих – Ерванда Тадевосяна и Самвела Торосяна – 1 июля Международным комитетом Красного Креста (МККК) были перевезены в Республику Армения, чтобы в соответствии с желанием их родителей предать их земле в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. Об этом написал защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
«Азербайджан продолжает ложные утверждения о том, будто бы погибшие военнослужащие были представителями ВС Республики Армения. Таким образом Баку подготавливает почву для новых нападений.
Офисом ЗПЧ Республики Арцах уже собраны необходимые факты и документы, которые вскоре будут опубликованы, еще раз доказывая ложь и сфабрикованный характер утверждений азербайджанской стороны», – отметил Степанян.
28 июня с 01:30 подразделения ВС Азербайджана из артиллерийских орудий открыли огонь по армянским позициям в направлении Мартуни и Мартакерта, применив также БПЛА. С армянской стороны погибли 4 военнослужащих.