Արցախի հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ երկրի իշխանությունը նամակով դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ներկայացնելով ԱՀ ու ժողովրդի ծանրագույն վիճակը։
«Ու՞մ ենք սպասում, ինչի՞ ենք սպասում, անպայման երեխաները պետք է սոված մնան, նոր զարթնե՞նք…
Արցախցիների բացարձակ մեծամասնությունը հավատացել է ոչ թե ՀՀ ղեկավարին, ոչ թե Արցախի ղեկավարին, այլ ՌԴ նախագահ Պուտինի խոսքերին՝ որ Արցախում հայերն ապրելու են անվտանգ ու արժանապատիվ։
Այսօր մենք ոչ թե ապրում ենք, այլ գոյատևում ենք, մեր լռությունն օր օրի ավելի է ծանրացնում երկրի ու ժողովրդի վիճակը, իսկ նրանք, ովքեր մեզ անվտանգություն, արժանապատվություն ու ազատ տեղաշարժ են խոստացել, ուղղաթիռով իրենց համար ուտելիք են կրում, թողնելով մեզ այսպիսի վիճակում։
Իշխանությունը նամակ է ուղղել Պուտինին, որում ներկայացված է երկրի ու ժողովրդի ծանրագույն վիճակը։
Կարծում եմ, որ եթե վաղը հստակ քայլեր չտեսնենք ՌԴ կողմից, ապա լռելը հավասարազոր կլինի կործանման…
Վաղն էլ համբերենք, հետո հրաբխի պես պետք է պայթենք՝ հանուն մեր երեխաների, հանուն մեր արժանապատվության…»,-ասվում է գրառման մեջ։
2022-ի դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: ՄԱԿ-ի Արդարադատության (Հաագայի) միջազգային դատարանը պահանջել է բացել , սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարել այդ պահանջը։ 2023-ի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները, փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ Լաչինի միջանցքում։ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտարարել է, որ հսկիչ անցագրային կետ է տեղակայել Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին։ 10 օր շարունակ՝ հունիսի 15-հունիսի 25-ը, անցակետը փակ էր նույնիսկ ԿԽՄԿ և խաղաղապահների մեքենաների համար։

4 Июль 2023 - 11:04 AMT
Петросян: Власти Арцаха направили письмо Путину, если не увидим четких шагов РФ, то молчание станет равносильно гибели
Председатель Антикризисного совета Арцаха Тигран Петросян на своей странице в Facebook сообжил, что власти Арцаха направили письмо президенту РФ Владимиру Путину в связи с блокадой Нагорного Карабаха.
«Кого мы ждем, чего мы ждем, обязательно дети должны голодать, чтобы мы очнулись..?
Абсолютное большинство арцахцев поверило не руководителю Армении, не руководителю Арцаха, а словам президента РФ Путина о том, что армяне будут жить в Арцахе безопасно и достойно.
Сегодня мы не живем, а существуем, наше молчание день за днем еще больше усугубляет положение страны и народа, а те, кто обещали нам безопасность, достоинство и свободное передвижение, доставляют себе еду на вертолете, оставляя нас в таком состоянии.
Власти направили Путину письмо, в котором представлено тяжелейшее положение страны и народа.
Думаю, что если завтра мы не увидим четких шагов со стороны РФ, то молчание станет равносильно гибели…» – отметил Петросян.
Он отметил, что потерпят еще день, а потом «должны взорваться, как вулкан, ради наших детей, ради нашего достоинства».
12 декабря 2022 года группа азербайджанцев перекрыла автомагистраль Степанакерт-Горис, соединяющую Арцах с Арменией. Международный суд ООН потребовал открытия, но Азербайджан до сих пор не выполнил это требование. 23 апреля 2023 года Азербайджан, в очередной раз грубо нарушив пункты трехстороннего заявления от 2020 года, перекрыл мост Хакари на границе Арцаха и Армении, который находится в зоне ответственности российских миротворческих сил, в Лачинском коридоре. Государственная пограничная служба Азербайджана объявила о развертывании контрольно-пропускного пункта на дороге Лачин-Степанакерт. На 10 дней, с 15 по 25 июня, блокпост был закрыт даже для автомобилей МККК и миротворцев.