Հուլիսի 5-ին Կիպրոսում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ։ Քննարկումների արդյունքում ստորագրվել է եռակողմ ռազմական համագործակցության տարեկան ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի շարք միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում։
Հայկական կողմից խորհրդակցություններին մասնակցել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են երեք երկրների հետաքրքրությունների շրջանակներում գտնվող անվտանգային մի շարք խնդիրներ և համագործակցության հարցեր։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու երեք երկրների պաշտպանունակության և ռազմական անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։
Խորհրդակցությունների ավարտին պատվիրակություններին ընդունել է նաև Կիպրոսի Հանրապետության Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսը։

Представители Минобороны Армении, Греции и Кипра по итогам консультаций подписали программу трехстороннего военного сотрудничества. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Консультации состоялись 5 июля на Кипре. С армянской стороны в них участвовала делегация во главе с начальником управления оборонной политики и международного сотрудничества МО Левоном Айвазяном. Участники встречи обсудили ряд проблем в области безопасности и вопросы сотрудничества.
Стороны подтвердили готовность к совместным шагам по укреплению обороноспособности и военной безопасности трех стран.
Программа трехстороннего военного сотрудничества включает в себя проведение ряда мероприятий в Армении, Греции и на Кипре.
По окончании консультаций делегации участвовавших в них государств принял командующий Национальной гвардией Кипра генерал-лейтенант Димокритос Зервакис.