Ադրբեջանը պետք է ամբողջությամբ կատարի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ առանց տեքստի կեղծ մեկնաբանությունների: Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Արդարադատության միջազգային դատարանը միաձայն վերահաստատել է իր դատավճիռը, որով Ադրբեջանը պարտավոր է անարգել երթևեկ ապահովել Լաչինի միջանցքով։ Դատարանի որոշումը, որը հստակ է և չի փոխվել փետրվարի 22-ից հետո, պետք է ամբողջությամբ կատարվի Ադրբեջանի կողմից՝ առանց որևէ շահարկման և տեքստի կեղծ մեկնաբանությունների»,-ասվում է գրառման մեջ։
Արդարադատության միջազգային դատարանը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշումը, որը կայացրել էր փետրվարի 22-ին, հայտնում է միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։ Դատարանը վերահաստատել է իր նախորդ որոշումը, որով պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները` երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը, գտել է, որ այս պահին չկա իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը լրացնելու անհրաժեշտություն:

8 Июль 2023 - 11:39 AMT
МИД РА: Азербайджан должен полностью выполнить решение Гаагского суда о деблокаде Лачинского коридора
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила, что Азербайджан должен полностью выполнить решение Международного суда ООН о деблокаде Лачинского коридора.
«Решение суда, которое четкое и не изменилось с 22 февраля 2023 года, должно быть полностью выполнено Азербайджаном без каких-либо спекуляций и фальшивых интерпретаций текста», – написала она в своем микроблоге в Twitter.
Международный Суд ООН 7 июля подтвердил промежуточную меру, примененную постановлением от 22 февраля 2023 года, посчитав, что нет необходимости ее менять. В майском иске Армения требовала от Суда ООН дополнить решение о применении промежуточных мер в отношении Азербайджана, зафиксировав факт установления незаконного азербайджанского КПП в Лачинском коридоре и обязав Азербайджан нигде не препятствовать свободному передвижению людей, автомобилей и грузов в обоих направлениях.