Հուլիսի 10-ին` ժամը 9։30-ից ժամը 10։45-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական ստորաբաժանումները հրաձգային զենքից կրակ են բացել Սարուշեն համայնքի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող կոմբայնի ուղղությամբ, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Արցախի Պաշտպանության բանակը նաև հերքել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը։
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հուլիսի 10-ին բազմիցս խախտել են հրադադարը՝ կրակ բացելով Արցախի Հանրապետության Ասկերանի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է։
Կեղծ է նաև Ադրբեջանի ՊՆ պնդումը իրենց գործողությունների արդյունքում իբրև թե դադարեցված ինժեներական աշխատանքների մասին։
Ինչպես արդեն հաղորդել ենք նախորդիվ՝ Ադրբեջանի ՊՆ ստահոդ հայտարարությունները նպատակ ունեն արդարացնել գյուղատնտեսական աշխատանքները խափանելու նպատակով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների և գյուղատնտեսական տեխնիկայի ուղղությամբ պարբերաբար բացվող կրակըՇ,-ասվում է ՊԲ հաղորդագրության մեջ։

11 Июль 2023 - 14:31 AMT
10 июля между 9:30 и 10:45 азербайджанские подразделения обстреляли комбайн, на котором выполнялись сельскохозяйственные работы на полях общины Сарушен в Арцахе. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
«Сообщение Минобороны Азербайджана о том, что 10 июля подразделения Армии обороны неоднократно нарушали режим прекращения огня в направлении азербайджанских позиций, расположенных на оккупированных территориях Аскеранского и Мартунинского районов Республики Арцах, является очередной дезинформацией», – говорится в сообщении Минобороны Арцаха.
Сообщение МО Азербайджана о якобы приостановленных в результате их действий инженерных работах также является ложным.
«Как мы уже сообщали, предыдущие ложные заявления министерства обороны Азербайджана направлены на то, чтобы оправдать огонь, который регулярно ведется в направлении граждан Республики Арцах и сельскохозяйственной техники с целью срыва сельскохозяйственных работ», – говорится в сообщении.