ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի Բրյուսելում նախատեսված հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 15-ին։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ այն տեղի կունենա հուլիսի 21-ին։
Փաշինյանն ասել է, որ արդեն հաստատել է իր մասնակցությունն այդ հանդիպմանը։
«Հուսով եմ` հանդիպման ընթացքում առաջընթաց կարձանագրվի խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն էր «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում ասել, որ բրյուսելյան եռակողմ հանդիպումը, հավանաբար, հուլիսի 21-ից շուտ տեղի կունենա։
Հունիսի 1-ին Մոլդովայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպումից հետո Շոկցը հայտարարել է, որ հուլիսի 21-ին իր մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպում է նախատեսվում Բրյուսելում։

13 Июль 2023 - 11:11 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что 15 июля в Брюсселе проведет переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«15 июля, в субботу, в Брюсселе запланирована моя встреча с председателем Евросовета Шарлем Мишелем и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Я подтвердил свое участие. Надеюсь, в ходе встречи зафиксировать прогресс в переговорах вокруг мирного договора», – сказал Пашинян на заседании правительства.
Предыдущая встреча лидеров Армении и Азербайджана прошла 1 июня в Кишиневе. На ней обсуждались делимитация границ и мирный договор.