Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, ԱՀ նախագահի նախկին գլխավոր խորհրդական գեներալ-մայոր Վիտալի Բալասանյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Այդ մասին ասել է Բալասանյանի պաշտպան Ռաֆայել Մարտիրոսյանը, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
Նա հայտնել է, որ դատական նիստը հետաձգվել էր, կշարունակվի հուլիսի 17-ին։
Վիտալի Բալասանյանը ձերբակալվել է հուլիսի 13-ի երեկոյան ԱՀ Քրեական օրենսգրքի 337 հոդվածի 1-ին մասով հանցանք կատարելու կասկածանքով ( իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության գործադրում): Ձերբակալվել էին նաև Բալասանյանի որդին, եղբայրը, քեռորդին, որոնք արդեն ազատ են արձակվել։

17 Июль 2023 - 13:34 AMT
В суд подано ходатайство об аресте бывшего секретаря совета безопасности Республики Арцах, героя Арцаха генерала Виталия Баласаняна. Об этом сообщил его адвокат Рафаел Мартиросян, пишет Panorama.am.
Ходатайство об избрани в отношении Виталия Баласаняна меры пресечения в виде заключения под стражу будет рассмотрено в суде общей юрисдикции первой инстанции Арцаха.
Виталию Баласаняну предъявлено обвинение в по части 1 статьи 337 (применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза применения насилия в отношении представителя власти), пункту 1 части 3 статьи 185 (присвоение в особо крупных размерах) и статье 279 УК Арцаха.