Մարդու իրավունքների պաշտպանն արտահերթ զեկույց է հրապարակել ՀՀ Արարատի մարզի Երասխի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների հետևանքով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների վերաբերյալ
Փաստաթղթում ներկայացվում են Պաշտպանի կողմից Երասխ բնակավայրում իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներով արձանագրված մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումները։
Զեկույցում հավաքագրվել և վերլուծվել են 2023 թվականի հունիսին բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև ներկայացվում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերելի խնդիրները լուծելու համար առաջարկությունների փաթեթ։
2023 թվականի հունիսի 13-14-ին ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ, հատկապես ինտենսիվ ու թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել Երասխում օտարերկրյա ներդրումներով կառուցվող մետալուրգիական գործարանը: Կրակոցների հետևանքով վիրավորում է ստացել և բժշկական կենտրոն տեղափոխվել Հնդկաստանի երկու քաղաքացի։
Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով խախտվել են խաղաղ բնակչության կյանքի, հոգեկան և ֆիզիկական անձեռնմխելիության, սեփականության, կրթության, աշխատանքի, ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և մի շարք այլ հիմնարար իրավունքները։
Արտահերթ զեկույցը թարգմանվելու է անգլերեն լեզվով և ուղարկվելու մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպություններին և դերակատարներին, պետական իրավասու գերատեսչություններին։
Հունիսի 13-ից Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պարբերաբար կրակ է բացում Երասխի ուղղությամբ։ Հունիսի 14-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրակ է բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրանք Հնդկաստանի քաղաքացիներ են։ Ավելի ուշ գործարանում տեղադրվեցին ՀՀ և ԱՄՆ դրոշները, սակայն կրակոցներն այդ ուղղությամբ շարունակվում են։

The Office of the Human Rights Defender of Armenia has published a report on the ongoing violations of human rights as a result of the shelling of the Azerbaijani armed forces of the village of Yeraskh, Ararat province.
The report weighs in on violations of fundamental human rights recorded by the Defender as a result of the fact-finding work carried out in Yeraskh.
The report analyzes cases of human rights violations as a result of shelling by the Azerbaijani armed forces in the direction of a settlement in June 2023, and also presents a set of recommendations for solving problems related to the protection of human rights.
On June 13-14, 2023, Azerbaijani combat positions fired in the direction of the settlement of Yeraskh, the metallurgical plant in Yeraskh, which is being built with foreign investment, was subjected to especially intensive and targeted shelling. As a result of the shelling, two Indian citizens were injured and were taken to a medical center.
The actions of the Azerbaijani armed forces violate the normal course of life, the rights to mental and physical integrity, property, education, work, entrepreneurship and a number of other fundamental rights of the civilian population.
The report will be translated into English and sent to organizations and actors with an international mandate to protect human rights, as well as to competent state institutions.