Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, հավանություն տալով Աղդամով անցնող ճանապարհի օգտագործմանը, լեգիտիմացնում է ԱՀ շրջափակումը։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Շառլ Միշելը լեգիտիմացնում է Արցախի շրջափակումը՝ հավանություն տալով Աղդամով անցնող ճանապարհն օգտագործելու Ադրբեջանի առաջարկին։ Հետևաբար, առկա խնդիրները լուծելու փոխարեն, միջնորդները կարող են նպաստել նոր խնդիրների առաջացմանը։
ԵՄ-ի կողմից ադրբեջանական տերմինաբանության ընդունումը Ալիևի ռեժիմի համար կարող է արդարացում հանդիսանալ Արցախի հայերի դեմ լրացուցիչ հանցավոր գործողությունների համար։ Եվս մեկ լուրջ խնդիր է առաջանում, երբ ժողովրդավարական արժեքներով հպարտացող ԵՄ-ն աջակցում է բռնապետական Ադրբեջանին իր նախաձեռնություններում ՝ դրանով իսկ ակամայից հավանություն տալով էթնիկ զտումների և իր բնաիկ հողերից արցախահայության բռնի տեղահանման քաղաքականությանը»,-ասվում է գրառման մեջ։
«Արցախի անվտանգության ու զարգացման ճակատի» անդամները՝ Ասկերանի բնակիչների հետ մեկտեղ, բողոքի ակցիա են անցկացրել Ասկերան-Ակնա ճանապարհին ու բետոնե արգելապատնեշներով փակել այն։ Արցախցիները մտավախություն ունեն, որ միջազգային դերակատարների, մասնավորապես՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Արցախը կլանելու հերթական ծրագիրը կարող է գործի դրվել։

Former State Minister of Nagorno-Karabakh, Russian-Armenian billionaire Ruben Vardanyan believes that byy endorsing Azerbaijan's proposal to utilize the road through Aghdam, President of the European Council Charles Michel lends legitimacy to the blockade of Artsakh.
"Consequently, rather than resolving the existing problems, the mediators may inadvertently contribute to the emergence of new ones," Vardanyan said on Twitter on Tuesday, July 18.
"The adoption of Azerbaijani terminology by the EU could serve as a justification for Aliye's regime to undertake additional criminal actions against the Armenians of Artsakh. Another significant concern arises when the EU, which prides itself on democratic values, supports autocratic Azerbaijan in its endeavors, thereby inadvertently endorsing a policy of ethnic cleansing and the forcible displacement of Artsakh Armenians from their ancestral lands."
Azerbaijan has been speaking of using the Aghdam-Stepanakert road to provide supplies to the people of Nagorno-Karabakh (Artsakh).
The matter was first raised by the President of the European Council, Charles Michel, who said on July 15 that Azerbaijan was “willing” to supply humanitarian goods to Karabakh via said road.