ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը, թե ՌԴ խաղաղապահները 2025թ․ պետք է դուրս գան Լեռնային Ղարաբաղից, հիշեցրել է, որ Թուրքիան նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմ չէ։
Նա ասել է, որ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում պահպանվող լարված իրավիճակը, ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում էլ ավելի է պահանջված։
«Հենց այդ փաստաթղթի հիման վրա է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տեղակայվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմը և հենց այդ փաստաթղթում են հստակ ուրվագծված ինչպես զորախմբի գտնվելու ժամկետները, այնպես էլ հերթական հնգամյա ժամկետով դրա հնարավոր երկարաձգման պարամետրերը», – ասել է Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ խաղաղապահները շարունակում են կարևոր կայունացնող դեր կատարել Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ նրանց հիմնական գործառույթը հրադադարի ռեժիմի պահպանումն է։
«Հաշվի առնելով տարածաշրջանում պահպանվող լարված իրավիճակը, զորախմբի գործունեությունն էլ ավելի պահանջված է»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նա նաև նշել է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանումը բխում է ինչպես Ադրբեջանի և Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի մյուս երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի շահերից:
Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի առաջնորդների գագաթնաժողովից հետո կայացել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մամուլի ասուլիսը, որի ժամանակ նա պատասխանել է ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ հարցին: Նա հիշեցրել է, որ ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում պետք է մնան մինչև 2025 թվականը, իսկ այնուհետև լքեն տեղակայման վայրերը։
Ըստ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի գտնվելու ժամկետը կազմում է 5 տարի՝ հերթական 5- ամյա ժամկետներով ավտոմատ կերպով երկարաձգմամբ, եթե Կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի այդ դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова напомнила, что Турция не является стороной Трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана. Так дипломат отреагировала на заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что российские миротворческие силы должны покинуть Нагорный Карабах в 2025 году.
«Хочу напомнить, что Анкара не является стороной заявления лидеров РФ, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, и именно на основе этого документа в зоне нагорно-карабахского конфликта был размещен российский миротворческий контингент. Именно в этом документе четко очерчены как сроки пребывания контингента в регионе, так и параметры его возможного продления на очередной пятилетний период», – заявила Захарова в ходе брифинга.
По словам представителя МИД России, российские миротворческие войска продолжают играть важную стабилизирующую роль в Нагорном Карабахе.
«Их основная функция – поддержание режима прекращения огня, боевых действий, с учетом сохраняющейся в регионе напряженной ситуации их деятельность в регионе еще более востребована. Поддержание мира на Южном Кавказе отвечает интересам как Азербайджана и Армении, так и регионалов, как мне кажется, включая Турцию», – подчеркнула Захарова.
Она отметила и «слаженное взаимодействие с турецкими партнерами в рамках совместного российско-турецкого центра в Агдамском районе».