Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը Հայաստանի Հանրային hեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, խոսել է, թե ինչ քայլերի է դիմում ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում տեղադրված անցակետում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժառուների տեղափոխման ժամանակ։
«Ադրբեջանի հնարամտությունը սահմաններ չունի։ Ի վերջո, մենք հասանք մի կետի, երբ Ադրբեջանն ադրբեջանցի բժիշկներ ներգրավեց և պայմաններ դրեց Կարմիր խաչի առջև, որ Հայաստան մեկնող հիվանդները պետք է լրացուցիչ բուժզննության ենթարկվեն անցակետում»,- ասել է պետնախարարը, հայտնում է Արցախպրեսը։
«Սրանք պայմաններ են, որոնք ուղղված են մեր քաղաքացիների արժանապատվության դեմ, նրանց անհարմար դրության մեջ դնելուն։ Եվ ինչպե՞ս եք պատկերացնում այս պայմաններում մեր քաղաքացիներն ադրբեջանցիների կողմից բուժզննության ենթարկվեն։ Ես չեմ բացառում, ավելին, համոզված եմ, որ այդ գործընթացը նույնիսկ տեսախցիկների տեսադաշտում է լինելու»,- ընդգծել է Գուրգեն Ներսիսյանը։

Nagorno Karabakh (Artsakh) State Minister Gurgen Nersisyan has revealed what lengths Azerbaijan has gone to to prevent the transfer of patients from Karabakh to Armenia with the help of the International Committee of the Red Cross.
“Azerbaijan's ingenuity knows no bounds. We reached a point when Azerbaijan involved Azerbaijani doctors and set conditions before the Red Cross that patients traveling to Armenia should undergo additional medical examination at the checkpoint,” Nersisyan said.
“These are conditions that are directed against the dignity of our citizens, putting them in an uncomfortable situation. And how does one imagine our citizens to undergo a medical examination by the Azerbaijanis under these conditions? I do not exclude, moreover, I am sure that this process will be done before cameras.”