Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերն ամեն անգամ կհանդիպեն սահմանի տարբեր հատվածներում։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ որոշվել է սահմանին կայանալիք հանդիպումները կազմակերպել պետական սահմանի տարբեր հատվածներում», – նշել են գրասենյակից։
Հուլիսի 12-ին Գրիգորյանն ու Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը հանդիպել էին Հայաստան–Ադրբեջան սահմանի ՀՀ Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի հատվածում։
Կողմերը որպես հերթական հանդիպման կազմակերպման վայր միմյանց առաջարկել էին ՀՀ և Ադրբեջանի պետական սահմանի տարբեր հատվածներ։ Արդյունքում փոխադարձ համաձայնությամբ որոշում էր կայացվել հանդիպումը կազմակերպել պետական սահմանի Տավուշի մարզի և Ղազախի շրջանի հատվածում:
Գրասենյակից հայտնել են, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպմանը մասնակցել են նաև երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների այլ անդամներ, սակայն կոնկրետ անուններ չեն նշել։
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի ն փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի` սահմանազատման հարցով առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2022թ–ի մայիսի 24–ին Երասխի մոտ։ Երկրորդ հանդիպումն անցկացվել է Մոսկվայում, երրորդը՝ Բրյուսելում։

21 Июль 2023 - 11:48 AMT
Армения и Азербайджан будут проводить заседания комиссий по делимитации на разных участках границы, пишет Sputnik Армения со ссылкой на офис вице-премьера РА Мгера Григоряна.
Ранее, 12 июля, на четвертой встрече вице-премьеров Армении и Азербайджана Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева обсуждался ряд организационных и процедурных вопросов.
Стороны в качестве места организации очередной встречи предложили друг другу разные участки госграницы между Арменией и Азербайджаном. В результате они договорились провести встречу на участке Тавушской области и Газахского района.
«По обоюдному согласию сторон встречи на границе решено проводить каждый раз на разных участках государственной границы», – говорится в комментарии офиса Григоряна.
Кроме того, там сообщили, что во встрече приняли участие также другие члены комиссий двух стран. При этом, кто именно был в составе, в офисе пояснять не стали.
Состав членов армянской комиссии стал известен в марте 2022 года. Предыдущая встреча комиссии состоялась 3 ноября в Брюсселе.