Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Agence France-Presse-ին տված հարցազրույցում, պատասխանելով Ադրբեջանի հետ բանակցություններում կարմիր գծերի մասին, հարցին, ասել է, որ դրանք են՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքները և անվտանգությունը:
«Ընդ որում՝ շատ կարևոր է հետևյալ մի արձանագրում, որովհետև կրկին իրավունքներ և անվտանգություն, այս մակարդակում դրանք տերմիններ են, մարդկանց համար ընդամենը տերմիններ են: Շատ կարևոր է, որ այդ տերմիններն արտահայտվեն այնպես, որ մարդը կարողանա կիրառել, օգտագործել և իրավունքներ ու այնպիսի անվտանգություն ունենալ, որն իրեն, իր միջավայրին, իր ընտանիքին, իր երեխաներին հնարավորություն կտա ապրել, ինքնաարտահայտվել, զարգանալ այդ միջավայրում:
Շատ կարևոր է նաև արձանագրել, որ մեր դիրքորոշմամբ, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը պետք է հասցեագրվի հենց Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի ունեցած երկխոսության, բանակցությունների, քննարկումների արդյունքում: Մենք դա անվանում ենք Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն: Բայց հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ուժերի անհամաչափելիությունը՝ մենք կարծում ենք, որ եթե մենք Ստեփանակերտին և Բաքվին թողնենք դեմ դիմաց, Բաքուն հնարավորություն կունենա կա՛մ մոռացության մատնել այդ օրակարգը, կա՛մ լինել մենախոսողի և ոչ թե երկխոսողի դերում: Սա է պատճառը, որ մեր ընկալմամբ, այդ խոսակցությունը պետք է տեղի ունենա միջազգային մեխանիզմների շրջանակում, որտեղ վկա, ներկա կլինի միջազգային հանրությունը: Հայաստանի պարագան բարդ է ինչո՞վ: Հայաստանի պարագան բարդ է նրանով, որ Հայաստանի շահագրգռվածությունը գործընթացում Ադրբեջանն ընկալում և մեկնաբանում է որպես ոտնձգություն կամ նկրտում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ: Հենց այս ընկալման պատճառով այդ ձևաչափում խոսակցությունները կառուցողական չեն ստացվել և չեն ստացվում: Եվ դա ի վերջո ցույց է տվել ամբողջ բանակցային պատմությունը»,-ասել է վարչապետը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that Armenia’s territorial integrity, sovereignty, and the rights and security of the Armenians of Nagorno Karabakh are the country’s red lines.
“By the way, there is an important point to be made: rights and security on this level are terms, for people they are just terms. It’s very important that the terms be reflected in a way that people will be able to use, apply them, to have the rights and the security that would enable them to live, to self-realize in their environment, in their family, to develop within that environment,” Pashinyan said in an interview with AFP.
“It's also very important to record that our position is that the issue of rights and security of the people of Nagorno Karabakh should be addressed in a dialogue, talks and discussions with the participation of the people of Nagorno Karabakh. We call that Baku-Stepanakert dialogue, but given the disproportion of strength between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, we think that if we leave Stepanakert and Baku face to face, Baku will have the opportunity of either turning that agenda into oblivion, or have a monologue and not a dialogue. And that’s why our perception is that that dialogue should take place in the context of an international mechanism, where the international community will be the witness. Armenia’s role here is difficult because Armenia’s interest in this process is perceived and interpreted by Azerbaijan as so-called encroachment or aspiration upon Azerbaijan’s territorial integrity. Because of that perception talks in this format have not turned out to be constructive, and this has been demonstrated by the whole history of negotiations.”