Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած մամուլի ասուլիսում, պատասխանելով հարցին, թե արդյոք չի քննարկվել Արցախը ՌԴ կազմում ներառելու հարցը, ասել է, որ պատասխան չունի դրան։
Նա ասել է, որ երբևէ նման քննարկում չի ունեցել։
«Ես ուղղակի արձագանք չունեմ այդ հարցի վերաբերյալ, որովհետև դա ինձ չի վերաբերում։ Ես երբևէ նման քննարկում չեմ ունեցել»,-ասել է Փաշինյանը։
Մեկ այլ հարցին, թե արդյոք դիտարկվում է ստեղծված իրողություններում 120,000 արցախցիներին Հայաստանում վերաբնակեցնելու հնարավորությունը, եթե նրանց բռնի տեղահանեն, և որքան միջոց կպահանջվի դրա համար, Փաշինյանը պատասխանել է, որ նման հարց չի քննարկվում։
«Ոչ ՀՀ-ն նման հարց չի քննարկում։ ՀՀ-ն քննարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության՝ սեփական տներում, ծննդավայրում, երկրում ապրելու հնարավորություններ ստեղծելու հարցը»,- ասել է Փաշինյանը։

25 июля на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, не обсуждалось ли включение Арцаха в состав Российской Федерации, сказал, что у него нет на это ответа.
Премьер сказал, что такой вариант никогда не обсуждался.
«У меня просто нет ответа на этот вопрос, потому что он меня не касается. У меня никогда не было такого обсуждения», — сказал Пашинян.
Отвечая на вопрос, рассматривает ли Армения вопрос о массовом переселении 120 тысяч арцахцев в Армению в случае их насильственного выселения, Пашинян сказал, что такой вопрос не рессматривается.
«Армения не обсуждает вопрос переселения 120 тысяч арцахцев. Армения обсуждает вопрос о создании возможности их проживания в собственной стране», – сказал Никол Пашинян.