Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ ԿԽՄԿ-ին մարդասիրական օգնություն հասցնել Արցախ։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին թույլ տալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին կենսական անհրաժեշտության հումանիտար օգնություն ցույց տալ Լեռնային Ղարաբաղին և անհապաղ ապահովել ազատ տեղաշարժը՝ բացելով Լաչինի միջանցքը, երաշխավորելով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը։
ԿԽՄԿ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չնայած անդադար ջանքերին, չեն կարողանում օգնություն հասցնել Լեռնային Ղարաբաղ ինչպես Լաչինի միջանցքով, այնպես էլ այլ ուղիներով՝ այդ թվում Աղդամով:

Freedom House has urged Azerbaijan to allow the International Committee of the Red Cross to provide vital humanitarian assistance to Nagorno-Karabakh.
“We urge Azerbaijan to allow the ICRC to provide vital humanitarian assistance to Nagorno-Karabakh and immediately work to ensure freedom of movement by opening the Lachin corridor, guaranteeing the unrestricted movement of individuals, vehicles and cargo,” the organization said on Twitter Tuesday, July 25.
“The deteriorating humanitarian situation in the region has deprived civilians of life-saving medication and essential goods. We urge democratic governments to exert pressure on Azerbaijan, calling for an end to the deliberate starvation of innocent civilians.”