ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում նշել է ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների աճող հետաքրքրությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի նկատմամբ և հայտարարել, որ ՆԱՏՕ-ի ներգրավումն ապակայունացում կբերի տարածաշրջան։
Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ի միջամտությունը երկար ժամանակով կհետաձգի կարգավորումը Հարավային Կովկասում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Զախարովան այդպես է պատասխանել ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրների հաշվին ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ընդլայնման, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի այն հայտարարության մասին հարցին, որ ՀՀ-ն ավելին էր ակնկալում ՀԱՊԿ-ից սահմանային միջադեպերի ժամանակ։
Զախարովան ասել է, թե «կանադացիների հայտնվելը Հայաստանում ակնհայտորեն հաստատում է, որ արտաքին քաղաքականության ասպարեզում ինքնուրույնությունը կորցրած Եվրամիությունը զբաղված է ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի շահերի սպասարկմամբ»։
«Տեսնում ենք, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան, աճող հետաքրքրություն ունեն Հարավային Կովկասի հանդեպ։ Վստահ ենք, որ դաշինքի ներգրավումը տարածաշրջանի գործերին ապակայունացում կբերի և տևական ժամանակով կհետաձգի լիարժեք, լիակատար խաղաղ կարգավորումը»,-ասել է նա։
Եվրոպական խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովը հավանություն է տվել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությանն աջակցելու՝ Կանադայի առաջարկին։ Այս ամենն արտացոլված է հանձնաժողովի հուլիսի 18-ի որոշման մեջ։
Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունն աշխատանքը սկսել է 2023 թվականի փետրվարից՝ երկու տարի ժամկետով։

26 Июль 2023 - 12:42 AMT
Вовлечение НАТО в дела Южного Кавказа дестабилизирует его и надолго отодвинет полноценное, полноформатное мирное урегулирование. Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила на брифинге, комментируя тему контактов армянских высокопоставленных лиц с Пентагоном.
Дипломат констатировала, что страны НАТО, включая США и Турцию, проявляют повышенный интерес к Южному Кавказу. Захарова также считает неслучайным присоединение представителей Канады к миссии наблюдателей ЕС в Армении.
«Появление канадцев в Армении подтверждает со всей очевидностью, что ЕС, полностью утративший внешнеполитическую самостоятельность, занимается обслуживанием интересов США и НАТО», – сказала Захарова.
По ее словам, это вполне объясняет то, зачем миссии ЕС в Армении, которая насчитывает около сотни человек, понадобилась «пара канадских специалистов, и что это за специалисты, мы догадываемся».
Захарова отметила, что в России хорошо осведомлены о специфике канадского миротворчества, так как именно «такие специалисты из Канады с 2015 года активно готовили украинских боевиков в рамках операции Unifier («Объединитель»)».
Ранее стало известно, что комитет по политике и безопасности ЕС одобрил решение Канады о присоединении к наблюдательной миссии ЕС в Армении. В частности, комитет одобрил предложение Канады о материальном взносе в финансирование работы мониторинговой миссии ЕС в Армении.