Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի փոխտնօրեն Րաֆֆի Քորթոշյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ ադրբեջանցիները «վերանորոգման» քողի տակ վանդալիզմի են ենթարկել Հադրութի Կավաք վանքի շքամուտքը:
«Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Հողեր գյուղի Կավաք վանքը, երբ անցավ ադրբեջանական բանակի հսկողության ներքո, 1992 թ. վանդալները ոչնչացրեցին եկեղեցու մուտքի` 1742 թ. շինարարական արձանագրությունը, իսկ այժմ՝ 2023 թ., երբ վանքը նորից անցել է վանդալների հսկողությանը՝ նրանք վանդալական ոճով «վերանորոգում» են նույն շքամուտքը»,-ասվում է գրառման մեջ:
«Հ.Գ. Լուսանկարներում՝ վանքի շքամուտքի արձանագրությունը մինչև ոչնչացումը, ոչնչացումից հետո և տեղում անճոռնի մի այլ քարի տեղադրումից հետո»,-գրել է նա:
Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցուց հանվել է խաչը, ջնջել են հայկական արձանագրությունը։ Ադրբեջանցիները հանել են նաև Հադրութում գտնվող Սպիտակ խաչ եկեղեցու խաչը, Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարի գմբեթը, պղծել Թալիշի եկեղեցին, գրեթե ավերել Շուշի Կանաչ ժամ, Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիները։

Azerbaijanis have vandalized another Armenian monastery in Nagorno-Karabakh (Artsakh) under the guise of renovating the building, according to Raffi Kortoshyian, deputy director of the Foundation for the Study of Armenian Architecture.
“When the Monastery of Kavak in the village of Hogher, Hadrut region of Artsakh Republic came under the control of the Azerbaijani army in 1992, the vandals destroyed the construction records from 1742 attached to the entrance to the church, and now, in 2023, when the monastery is again under the control of vandals, they are "renovating" the same porch by vandalizing it,” Kortoshyian captioned a photo on Facebook Wednesday, July 26. “In the photos, the record of the entrance of the monastery before its destruction, after its destruction and after the placement of an ugly stone in its place.”
Satellite images published by the Caucasus Heritage Watch in June revealed that Azerbaijanis has destroyed the Halevor Bridge, built in the 19th century, in Artsakh’s occupied Hadrut.