Եվրամիությունը խորապես մտահոգված է «նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի» բնակչության վրա ազդող հումանիտար լուրջ իրավիճակով՝ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով դժվարացած է ավելի քան 7 ամիս չնայած այն վերաբացելու Արդարադատության միջազգային դատարանի դատավճռին։ Այդ մասին ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավոր են առաջիկայում երաշխավորել Լաչինի միջանցքով անվտանգ և ազատ երթևեկությունը և թույլ չտալ ճգնաժամի հետագա խորացում:
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունել Ադրբեջանի իշխանությունների պատրաստակամությունը` մթերքներ մատակարարել նաև Աղդամ քաղաքով: Սակայն դա չպետք է դիտարկվի որպես Լաչինի միջանցքի վերաբացման այլընտրանք»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ լրջորեն տուժել է ԿԽՄԿ գործունեությունը տարածաշրջանում։ ԵՄ-ն կոչ է արել լիարժեք վերականգնել այն՝ այդ թվում բուժտարհանումն ու հումանիտար օգնության մատակարարումը։
ԵՄ հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ հումանիտար օգնությունը չպետք է քաղաքականացվի։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը նաև նշում է, որ Եվրոպական Միությունը ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու և Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջև երկխոսությունը խթանելու գործում։

The European Union is deeply concerned about the serious humanitarian situation affecting the local population in Nagorno-Karabakh (Artsakh), High Representative Josep Borrell said in a statement on Wednesday, July 26.
"The movement through the Lachin corridor remains obstructed for more than seven months, despite Orders by the International Court of Justice to reopen it," Borrell said.
"Medical supplies and essential goods are in short supply or have already run out, with dire consequences for the local population. It is incumbent on the Azerbaijani authorities to guarantee safety and freedom of movement along the Lachin corridor imminently and not to permit the crisis to escalate further."
Borrell said the EU took note of the expressed readiness of the Azerbaijani authorities to also supply goods via the city of Aghdam. However, he added, this should not be seen as an alternative to the reopening of the Lachin corridor.
"The EU also notes that ICRC activities in the region have been heavily impacted and calls for their full resumption, including medical evacuations and humanitarian supplies. The EU stresses that humanitarian access must not be politicized by any actors," Borrell said.
"The European Union, and in particular President of the European Council Charles Michel, has been heavily engaged in supporting the normalization process between Armenia and Azerbaijan", as well as in promoting a dialogue between Baku and Stepanakert. "This also requires the genuine commitment of all sides to negotiated outcomes and a future built on common interests and mutual trust," the diplomat concluded.