Հուլիսի 27-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 11 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան։
Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուներն ուղեկցողների հետ միասին տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուի՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Նշվում է, որ ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

27 Июль 2023 - 13:45 AMT
Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщило, что 27 июля, при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста, 11 пациентов и сопровождающие их лица из Республиканского медицинского центра были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 13 пациентов, прошедших лечение в Армении в рамках госзаказа, вместе с их сопровождающими.
Азербайджанская сторона все еще запрещает доставку столь необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста.
В медицинском центре «Аревик» на данный момент на стационарном лечении находятся 23 ребенка, 5 из них в отделении неонатологии и реанимации.
На стационарном лечении в Республиканском медицинском центре – 82 пациента, 7 пациентов – в отделении реанимации, 2 из них в критическом состоянии.