ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունից, կարևորելով Լաչինի միջանցքով ազատ փոխադրումների վերականգնումը, հայտարարել են, որ հումանիտար օգնությունը կանգնեցնելն առավել սրում է վատթարացող հումանիտար իրավիճակը և խաթարում խաղաղության գործընթացում վստահության ձևավորման ջանքերը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
ԶԼՄ-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱՄՆ դեսպանին՝ խնդրելով մեկնաբանություն, որ չնայած միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումներին ու միջազգային հանրության կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակոմ է Արցախի տոտալ շրջափակումը՝ 120,000 հայի դատապարտելով սովամահության։ Որքանով է սա նպաստում տարածաշրջանում վստահության, խաղաղության ու կայունության հաստատմանը։
«Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմամբ։ Հումանիտար օգնությունը կանգնեցնելն առավել սրում է վատթարացող հումանիտար իրավիճակը և խաթարում է խաղաղության գործընթացում վստահության ձևավորման ջանքերը։ Բաց և ազատ փոխադրումները Լաչինի միջանցքով պետք է անհապաղ վերականգնվեն»,- ի պատասխան հայտնել են ԱՄՆ դեսպանությունից։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ուժի գործադրմամբ լուծելու Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ հարցմանն ի պատասխան դեսպանությունից նշել են, որ հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, իսկ վեճերի լուծումն ուժի կիրառման միջոցով անընդունելի է։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսությունն էական է երկար տարիների պատմություն ունեցող այս հակամարտության կարգավորման հարցում։
Հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, իսկ վեճերի լուծումն ուժի կիրառման միջոցով անընդունելի է։ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու մնալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ, բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը՝ առաջ մղելով խաղաղությունը ցանկացած և բոլոր միջոցներով՝ լինի դա երկկողմ ձևաչափում, ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության շրջանակում, թե ԵԱՀԿ-ի կամ այլ միջազգային կազմակերպությունների միջոցով»,- հայտնել են դեսպանատնից։

Остановка гуманитарной помощи, направленной в Арцах, еще больше усугубляет ухудшающуюся гуманитарную ситуацию и подрывает усилия по формированию доверия в рамках мирного процесса. Об этомзаявили впосольстве США в Армении, подчеркнув важность восстановления свободного проезда по Лачинскому коридору, пишет «ФактИнфо».
Издание направило послу США письменной запрос с просьбой прокомментировать ситуацию, при которой Азербайджан, несмотря на решения Международного суда ООН и призывы мирового сообщества, продолжает тотальную блокаду Арцаха, обрекая 120 тыс. армян на голодную смерть. Агентство, в частности, спросило, в какой мере это способствует установлению доверия, мира и стабильности в регионе.
«Соединенные Штаты глубоко обеспокоены продолжающейся блокадой Лачинского коридора со стороны Азербайджана. Остановка гуманитарной помощи еще больше усугубляет ухудшающуюся гуманитарную ситуацию и подрывает усилия по формированию доверия в рамках мирного процесса. Открытые и свободные перевозки через Лачинский коридор должны быть немедленно восстановлены», – заявили в посольстве США.
Агентство также просило дать оценку действиям Азербайджана по разрешению нагорно-карабахского конфликта путем применения силы. Агентство также поинтересовалось у американского посольства об отношении США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ к этому факту ввиду того, что Азербайджан упомянутыми шагами обесценил также работу МГ ОБСЕ.
«Прямой диалог между Арменией и Азербайджаном необходим в вопросе урегулирования этого давнего конфликта. Конфликт не может иметь военного решения, а урегулирование споров путем применения силы неприемлемо. Соединенные Штаты по-прежнему привержены построению мирного и процветающего будущего в регионе Южного Кавказа, продвигая мир любыми средствами, будь то в двустороннем формате или в рамках взаимодействия с ЕС, или при посредничестве ОБСЕ или других международных организаций», – заявили в ответ в посольстве.