Հուլիսի 27-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում օրենք է ընդունվել ռազմական դրության պայմաններում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքի օգտագործման վերաբերյալ։
Ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները՝ Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանն ընդգծել է ռազմական դրության պայմաններում գույքային իրավունքների կարգավորման անհրաժեշտությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի պատերազմական գործողություններից հետո ««Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությամբ սահմանվել է հնարավորություն վճարի դիմաց օգտագործման վերցնել ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքը:
«Օրենքի փոփոխության հիման վրա ընդունված ենթաօրենսդրական ակտերով կարգավորվեցին պետբյուջեի միջոցների հաշվին ամենամսյա վճարի տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները: Ներկայում գույքը վարձակալությամբ տված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց զգալի մասը գտնվում է Արցախի սահմաններից դուրս և գործնականում ստացվում է այնպես, որ գույքը հանձնվում է վարձակալության դրա դիմաց բռնի տեղահանվածներին բնակարանային ապահովության նպատակով, վճարները պետական բյուջեի միջոցներից են վճարվում, և այդ գումարները Արցախի սահմաններից դուրս են գնում»,-ներկայացրել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ ««Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում կատարվող փոփոխություններով առաջարկվում է ռազմական դրության պայմաններում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքի օգտագործման դիմաց ամենամսյա վճար վճարելու պարտականությունը հանել:
Միաժամանակ գույքի օգտագործման անհրաժեշտության վերացման դեպքում, եթե գույքը վերադարձվում է վնասված, ապա գույքի օրինական տիրապետողի դիմումի հիման վրա նրան կտրվի համարժեք փոխհատուցում՝ Արցախի կառավարության սահմանած կարգով, ժամկետներում և չափով:

На внеочередной сессии Национального собрания, созванной 27 июля по инициативе президента Республики Арцах, был обсужден и принят законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон о правовом режиме военного положения», также связанные с ним законопроекты.
Представляя предлагаемые изменения и дополнения, первый заместитель руководителя Аппарата президента Арцаха Жирайр Мирзоян подчеркнул необходимость регулирования прав собственности в условиях военного положения. По его словам, после боевых действий 2020 года поправкой к Закону «О правовом режиме военного положения» установлена возможность за определенную оплату брать для использования имущество физических и юридических лиц.
Внесением поправок в Закон «О правовом режиме военного положения» предлагается в условиях военного положения снять обязательство по ежемесячной оплате за пользование имуществом физических и юридических лиц.
При этом, если необходимость в использовании имущества отпадет, если имущество будет возвращено в поврежденном виде, то на основании заявления законного собственника имущества ему будет выплачена соответствующая компенсация в порядке, сроках и размерах, установленных правительством Арцаха.