Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկը Twitter-ի իր միկրոբլոգում մեջբերել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունից մի հատված Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտության մասին, հայտնում է 1Lurer.am-ը։
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունել Ադրբեջանի իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ ապրանքներ մատակարարելու Աղդամ քաղաքով: Այն չպետք է դիտարկվի որպես Լաչինի միջանցքի վերաբացման այլընտրանք»,-մեջբերել է դեսպանը Բորելի խոսքերը։
Դեսպանը նշել է նաև․ «ԵՄ-ն նաև նշում է, որ ԿԽՄԿ-ի գործունեությունը տարածաշրջանում խիստ տուժել է, և կոչ է անում այն ամբողջությամբ վերականգնել, ներառյալ՝ առողջապահական նկատառումներով տարհանումը և հումանիտար մատակարարումները»:

Czech Ambassador to Armenia Petr Piruncik has joined a call from EU High Representative Josep Borrell on opening the Lachin Corridor connecting Nagorno-Karabakh (Artsakh) to Armenia and resuming ICRC’s medical evacuations.
Piruncik cited Borrell’s statement that said that Azerbaijan’s “readiness” to supply goods to Nagorno-Karabakh via Aghdam should be seen as an alternative to the reopening of the corridor.
“The EU also notes that the ICRC activities in the region have been heavily impacted and calls for their full resumption, including medical evacuations and humanitarian supplies,” Piruncik said on Twitter Thursday, July 28.