29 Հուլիս 2023 - 08:11 AMT
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հրաժարական է տվել, հայտնում է Արցախի ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
«Ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 130-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով՝ տալիս եմ հրաժարական Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնից»,-ասված է դիմումում։
Պաշտոնից հրաժարվելու մտադրության մասին Թովմասյանը հայտնել էր հուլիսի 28-ին։
«Իմ անձնական որոշմամբ քաղաքական պատասխանատվություն եմ վերցնում՝ հեռանալու Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնից, բայց միշտ հավատարիմ կմնամ 1991 թվականին մեր ժողովրդի կողմից հանրաքվեով ընդունված գաղափարին»,-գրել էր նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
Արթուր Թովմասյանն Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել 2020 թվականի մայիսի 21-ին՝ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանում։

Спикер Национального собрания РеспубликиАрцах Артур Товмасян подал заявление об отставке.
«Руководствуясь пунктом 2 части 1 статьи 130 закона «Регламент Национального собрания», подаю в отставку с поста председателя Национального собрания Республики Арцах», – говорится в заявлении Артура Товмасяна, размещенном на странице НС Арцахав Facebook.
«По своему личному решению я беру на себя политическую ответственность покинуть пост председателя Национального собрания, однако я навсегда останусь верен идее, принятой нашим народом на референдуме в 1991 году.
До последнего своего вздоха я буду служить Республике Армения и ее народу, Республике Арцах и ее народу», – отметил Товмасян 28 июля.