Հուլիսի 28-ին Բրյուսելում՝ Եվրոպական խորհրդի շենքի առջև, տեղի է ունեցել լուռ բողոքի ակցիա, որի ժամանակ մասնակիցները ցուցատախտակների միջոցով կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության ապօրինի շրջափակումը։ Ակցիայի մասնակիցների նպատակն էր ուշադրություն հրավիրել տարածաշրջանում սրվող հումանիտար ճգնաժամի վրա, որը հանգեցրել է անմեղ մարդկանց, այդ թվում՝ երեք անչափահաս երեխաների ողբերգական մահվան՝ 120,000 հայերի նկատմամբ ադրբեջանական նպատակաուղղված սովի քաղաքականության պատճառով, հայտնում է Բելգիայի հայերի կոմիտեն։
Լուռ բողոքի ակցիայի ընթացքում մասնակիցների ցուցադրված պաստառները ուղերձ էին միջազգային հանրությանը, հատկապես Եվրամիությանը, անտարբեր չմնալու Լեռնային Ղարաբաղում/Արցախում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտմանը։ Լուռ ակցիայի ընթացքում մասնակիցները երեխաների հետ միասին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ուղղված նամակ են հանձնել։ Նամակում Բելգիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները կոչ են անում ԵՄ ղեկավարությանը անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ պատժամիջոցներ կիրառելով հանցագործ Ադրբեջանի նկատմամբ և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ դադարեցնելու անօրինական շրջափակումը։ Մասնակիցները նաև ընդգծել են միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների պահպանման և Արցախի ժողովրդի հրատապ կարիքների լուծման կարևորությունը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրանք պահանջում էին, որ աշխարհը աչք չփակի անմեղ քաղաքացիների, հատկապես երեխաների տառապանքների վրա, որոնք կրում են շրջափակման հետևանքների ողջ ծանրությունը։
Որպես «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» նախաձեռնության ներկայացուցիչներ և մտահոգ քաղաքացիներ՝ ցուցարարները համոզված են, որ կոլեկտիվ ջանքերը և ԵՄ կոնկրետ աջակցությունը կարող են վճռորոշ դեր խաղալ շրջափակումը դադարեցնելու և տուժածների տառապանքը մեղմելու գործում։
«Բրյուսելի այսօրվա լուռ ցույցը ևս մեկ անգամ հիշեցում է, որ ավելի քան երբևէ հրատապ են դարձել այն գործողությունները, որոնք կնպաստեն Արցախի անօրինական շրջափակումը դադարեցնելուն։ Այն կոչ է անում միջազգային հանրությանը, հատկապես Եվրամիությանը, գործադրելու իր ամբողջ դիվանագիտական ազդեցությունն ու լծակները՝ պաշտպանելու անմեղ կյանքերը և պաշտպանելու արդարությունը տարածաշրջանում»,-ասվում է Բելգիայի հայերի կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։

A silent protest was held in the heart of Brussels, in front of the European Council building on Friday, July 28, where demonstrators urged President of the European Council Charles Michel and the international community to pressure Azerbaijan to end the illegal blockade of Nagorno-Karabakh (Artsakh) which has resulted in a humanitarian disaster.
The silent protest was organized by the Armenian community of Belgium as part of the Europeans for Artsakh pan-European movement initiated by the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD). The EAFJD brought together Armenian community leaders from various European countries for a meeting, who then launched the movement.
Protesters walked with children to the European Council and handed over a letter addressed to Charles Michel, the President of the European Council.
In the letter, the representatives of the Armenian community of Belgium appealed to the EU leadership to take immediate action by imposing sanctions on Azerbaijan and intervene to apply pressure on Azerbaijan to end the illegal blockade.
Protesters were holding posters saying “30,000 children in Nagorno-Karabakh have no access to food and medication,” “228 days of illegal blockade and 43 days of total siege,” “Indifference of international community is killing our children,” “120,000 Armenians held hostage in Nagorno-Karabakh by Azerbaijan.”
Karen Tadevosyan, the president of Belgium’s Armenian Community Assembly who coordinated the silent protest, told Armenpress Brussels correspondent Lilit Gasparyan that the movement’s goal is to unite the potential of the Diaspora and provide unconditional support to the Republic of Artsakh and its people to protect their right to self-determination. The representatives of the initiative and the demonstrators are convinced that collective efforts and concrete support by the EU can play a decisive role in ending the blockade and alleviating the suffering of those affected.