Հուլիսի 29-ի դրությամբ «Հայաքվեին» միացել է 54,800 ՀՀ քաղաքացի։ Այդ մասին հայտնել է «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
«Ունենք «Հայաքվեին» միացած 54,800 ՀՀ քաղաքացի։ 24,660-ը միացել է Երևանում, 29,380-ը՝ մարզերում, 760-ը՝ էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով»,-ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Այս շաբաթվա ընթացքում Հայաքվեին միացել է 16, 000-ից ավելի քաղաքացի, ինչն, ըստ Չալաբյանի, ռեկորդային թիվ է նախաձեռնության բոլոր՝ չորս շաբաթների ընթացքում։
«Առաջին փուլի համար մենք գերազանցել ենք անհրաժեշտ աջակցության նվազագույն շեմը։ Ստորագրահավաքի պաշտոնական ավարտի ժամկետը օգոստոսի 19-ն է։ Մենք կգնանք մինչև օգոստոսի չորսը ներառյալ», – հայտարարել է նա։
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բավարարել է «Հայաքվե» նախաձեռնության դիմումը` 50 հազար ստորագրություն հավաքելու և Ազգային ժողով օրենսդրական նախաձեռնություն ներկայացնելու համար։ Նախաձեռնության անդամները ցանկանում են հանրաքվեի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշումից հրաժարվելու և Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնելու համար օրենքով խիստ պատիժ նախատեսել։

29 Июль 2023 - 09:52 AMT
За последнюю неделю к инициативе «Айакве» присоединились больше 16 000 граждан. Об этом заявил 29 июля на пресс-конференции координатор инициативы «Айакве» Аветик Чалабян, отметив, что это рекордная цифра за четыре недели с начала сбора подписей.
«К инициативе Айакве присоединились 54800 граждан. 24660 – в Ереване, 29360 – в областях и 760 – посредством электронной подписи.
На первом этапе мы преодолели необходимый минимальный барьер», – отметил он, пишет Aysor.am.
Официальный срок завершения сбора подписей 19 августа, однако планируется завершить сбор подписей досрочно – 4 августа.
«Айакве» – гражданская законодательная инициатива, которая предлагает пресечь сдачу Арцаха Азербайджану, криминализируя любое действие, направленное на признание Республики Арцах частью Азербайджана. Для сбора 50 тысяч подписей для подачи в Национальное Собрание РА законодательной инициативы ЦИК Армении был отведен срок в 60 дней – с 21 июня по 19 августа.