Արցախի նախագահին կից հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան եթերում հայտարարել է, որ օգոստոսի 1-ին Բրատիսլավայում պետք է կայանար հանդիպում Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև, սակայն Ադրբեջանը առանց որևէ բացատրության հրաժարվել է մասնակցությունից։
Նա նշել է, որ Մոսկվան այս պահին առաջարկում է գնալ Եվլախ հանդիպման, ինչը նա այս պայմաններում որակել է որպես «անարգանք ու ծաղր է», հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանն արդեն մի քանի անգամ է փորձում է պարտադրել, որպեսզի Արցախից մարդ գնա Բաքու «բանակցությունների»։
«Մենք բոլորս գիտենք, թե ինչ է այնտեղ կատարվելու, որևէ բանակցություն, երկխոսություն չի լինելու։ Այս ֆոնին Եվրոպան և ԱՄՆ-ն փորձ են կատարում հանդիպում կազմակերպել երրորդ երկրում։ Ամսի 1-ին պետք է տեղի ունենար հանդիպում, նախնական Սոֆիայում՝ Արցախի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների միջև։ Հետո, Ռուսաստանն այդ ամենը իմանալով, խաղի մեջ մտավ։ Փորձեց առաջ անցնել և ամսի 25-ին հանդիպում կազմակերպվեց Լավրովի հետ, որի ընթացքում նա մեզ կոչեց ազգային փոքրամասնություն, որն անընդունելի էր, ինչը ցույց տվեց ՌԴ այսօրվա իշխանության քաղաքականությունը։ Այդ ֆոնին ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի միջնորդությամբ ֆորմատը փոխվեց և վաղը՝ օգոստսի 1-ին, Բրատիսլավայում պետք է կայանար հանդիպում Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև, սակայն Ադրբեջանն առանց որևէ բացատրության հրաժարվել է մասնակցությունից։ Այս երկու օրը դրսի ներկայացուցիչները կժամանեն Երևան և որոշ քննարկումներ կլինեն։ Իսկ ահա Մոսկվան այս պահին առաջարկում է գնալ Եվլախ հանդիպման։ Այն պայմաններում, որ Ադրբեջանի կողմից առևանգվում է մեր հայրենակից Վագիֆ Խաչատրյանը, ՌԴ-ի նման պահվածը մեր նկատմամաբ անարգանք ու ծաղր է», – հայտարարել է նա։

No meeting of representatives of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh (Artsakh) will take place in Bratislava, the capital of Slovakia, due to Baku's refusal, the chairman of the Anti-crisis Commission under the President of Artsakh Tigran Petrosyan said Monday, July 31.
“A meeting of the representatives of Karabakh and Azerbaijan was planned in Bratislava for August 1 with the mediation of the United States of America and the European Union, but yesterday Azerbaijan rejected to participate in the meeting without explanation,” Petrosyan said.
According to him, Moscow is trying to organize a similar meeting in Azerbaijan, either in Yevlakh or Baku.
“But we know perfectly well that dialogue is impossible. We understand what will be discussed there. The U.S. and Europe tried to organize a meeting in Sofia. Finding out about this, Russia entered the game, organized a meeting on July 25 in Moscow, during which [Russian Foreign Minister] Sergey Lavrov called us representatives of national minorities, which is unacceptable for us, and which shows the real policy of the Russian authorities,” Petrosyan said.
According to him, delegates from Western countries will arrive in Yerevan this week to discuss the possibility of organizing a meeting between representatives of Stepanakert and Baku.