ԱՄՆ-ն տեղյակ է «Լաչինի միջանցքի անցակետում Վագիֆ Խաչատրյանի կալանավորման մասին, ում մարդասիրական միջազգային կազմակերպության ուղեկցությամբ տեղափոխում էին Հայաստան բուժման նպատակով»։ Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ի պատասխան «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանը։
Պետքարտուղարությունը հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ, «Միացյալ Նահանգները շարունակում է խորապես մտահոգված լինել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների համար շարունակաբար փակ պահելու կապակցությամբ»:
Ըստ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության՝ մարդասիրական տեղաշարժի դադարեցումն էլ ավելի է վատթարացնում հումանիտար իրավիճակը և խափանում խաղաղ գործընթացի նկատմամբ վստահություն ձևավորելու ջանքերը:
«Առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով պետք է անհապաղ վերականգնվի», ասված է պետքարտուղարության արձագանքում:
«Մենք հետևողականորեն պնդում ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը պետք է ներառի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության պաշտպանությունը։ Մենք ողջունում ենք երկխոսությունը, որն առաջնոդվում է այս նպատակով»- ընդգծել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունն իր պատասխանում:

The United States is aware of the “detention” of Nagorno Karabakh (Artsakh) citizen Vagif Khachatryan at the Lachin Corridor by Azerbaijani border guards when being transported by the International Committee of the Red Cross to Armenia for treatment, the U.S. State Department said Monday, July 31 in response to a request from the Armenian service of Voice of America.
The State Department added that overall, the United States remains deeply concerned about Azerbaijan's continued closure of the Lachine Corridor – the only route connecting Nagorno-Karabah to Armenia — to commercial, humanitarian, and private vehicles.
The Department argues that peace in the region must include the protection of the rights and security of the people of Nagorno –Karabakh.
Also Monday, Department Spokesperson Matthew Miller said the United States continues to talk about a peace agreement and “we continue to believe that a peace agreement is within reach.”
“However, we have always said that for it to be within reach both parties have to make difficult compromises, and that’s why the Secretary has been remained engaged in talking to the leaders of both Armenia and Azerbaijan to encourage them to make those difficult compromises so we can – they can reach an agreement,” Miller added.