ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ։
«Հուլիսի 29-ին ադրբեջանական զինուժը ձերբակալել է արցախցի մի քաղաքացու, ով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից տեղափոխվում էր Հայաստան բուժման նպատակով։ Նրանք [ադրբեջանական կողմը] անհիմն պնդում են, թե նա պատերազմական հանցագործ է եղել 1991-ի Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմի ժամանակ՝ այսպիսով, վտանգավոր նախադեպ ստեղծելով մյուս բոլոր հայերի համար, ովքեր մասնակցել են երկու պատերազմին: Մարդու իրավունքների այս խախտումը տեղի է ունենում օգոստոսի 1-ին Սլովակիայի Բրատիսլավայում կայանալիք Արցախիղեկավարության հետ ծրագրված բանակցություններից Ալիևի ռեժիմի դուրս գալուց մի քանի օր անց»,- մասնավորապես, հայտարարել է Փալոնը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Ըստ հայկական հանձնախմբի համանախագահի, Ալիևի գործողությունները շարունակում են վկայել, որ նա շահագրգռված չէ փարատելու Լեռնային Ղարաբաղում հայերի անվտանգության և ապահովության հետ կապված մտահոգությունները, որոնք անհրաժեշտ պայման են տևական խաղաղ կարգավորման համար:
«Փոխարենը, նա շարունակում է սաբոտաժի ենթարկել բանակցությունները և կիրառում է ճնշման մարտավարություն՝ հույս ունենալով սովամահ անել մարդկանց իրենց պատմական հայրենիքներում կամ ստիպել նրանց ենթարկվել իր դաժան իշխանությանը»,- ընդգծել է Փալոնը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել Լաչինի միջանցքը՝ թույլ չտալով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ստանան պարեն, բժշկական պարագաներ և էներգակիրներ։
«Սա միջազգային իրավունքի խախտում է, և Ալիևի վարչակարգի կողմից էթնիկ զտումների ակնհայտ արշավ։ Միջազգային հանրությունը, ներառյալ Միացյալ Նահանգները և ՄԱԿ-ը, կարող են և պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկեն՝ կանխելու այս հումանիտար ճգնաժամի հետագա խորացումը։ Կոչ եմ անում պետքարտուղարությանը օգտագործել առկա դիվանագիտական բոլոր գործիքները, ներառյալ պատժամիջոցները, այս շրջափակմանը վերջ դնելու համար»,- եզրափակել է կոնգրեսականը:
Վերջերս ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում ընդգծել էր Լաչինի միջանցքի անհապաղ վերաբացման անհրաժեշտությունը: Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերն այդ կապակցությամբ հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի Բլինքենը շեշտել է Լաչինի միջանցքով առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների ազատ տարանցման հրատապ անհրաժեշտությունը և ընդգծել փոխզիջման անհրաժեշտությունն այլընտրանքային ուղիների հարցում, որպեսզի մարդասիրական մատակարարումները հասնեն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը:

Действия президента Азербайджана Ильхама Алиева продолжают показывать, что он не заинтересован в том, чтобы развеять опасения, связанные с безопасностью армян в Нагорном Карабахе. Об этом заявил сопредседатель комитета по делам Армении Конгресса США, конгрессмен Фрэнк Паллоне.
«Азербайджанские ВС 29 июля задержали гражданина Арцаха, которого Международный комитет Красного Креста перевозил в Армению на лечение. Они (азербайджанская сторона) необоснованно утверждают, что этот человек был военным преступником во время первой карабахской войны 1991 года, тем самым создавая опасный прецедент для всех других армян, участвовавших в обеих войнах.
Это нарушение прав человека происходит через несколько дней после того, как режим Алиева вышел из запланированных переговоров с руководством Арцаха, которые должны были состояться в Братиславе 1 августа», – заявил конгрессмен, пишет армянская служба радиостанции «Голос Америки».
Действия Алиева, по словам Паллоне, продолжают показывать, что он не заинтересован в том, чтобы развеять опасения, связанные с безопасностью армян в Нагорном Карабахе, что является необходимым условием для длительного мирного урегулирования.
«Вместо этого он продолжает саботировать переговоры и использовать тактику давления в надежде уморить голодом людей на их Родине или заставить подчиниться своей жестокой власти», – подчеркнул конгрессмен.
Он отметил, что Азербайджан продолжает блокировать Лачинский коридор, не позволяя армянам Нагорного Карабаха получать продовольствие, медикаменты и энергоносители.
«Это нарушение международного права и очевидная кампания этнических чисток со стороны алиевского режима. Международное сообщество, включая США и ООН, может и должно предпринять четкие шаги для предотвращения усугубления этого гуманитарного кризиса. Призываю Госдепартамент использовать все доступные дипломатические инструменты, включая санкции, чтобы положить конец этой блокаде», – заключил Паллоне.