ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը խորապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի հետ կապված խնդիրների մասին հաղորդումներով։
Գուտերեշի մամուլի քարտուղարի տեղակալ Ֆարհան Հաքի տարածած մեկնաբանությունում նշվում է, որ գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է իր նախորդ հայտարարությունը կողմերի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի, այդ թվում՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ին ընդունված ու հուլիսի 6-ին վերահաստատված որոշումների կատարման անհրաժեշտության ու Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, բեռների ու մեքենաների անարգել տեղաշարժի վերականգնման մասին։
Գուտերեշը հատկապես մտահոգ է հումանիտար իրավիճակի վատթարացման մասին հաղորդագրություններով ու կոչ է անում շտապ քայլեր ձեռնարկել՝ հեշտացնելու մարդասիրական օգնության հասանելիությունը։
Նա կոչ է անում 2 կողմին ակտիվացնել շփումները՝ ի շահ ամբողջ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու համար։
Ադրբեջանը փակ է պահում Լաչինի միջանցքն 2022 թվականի դեկտեմբերից, հուլիսից արգելելով նաև Կարմիր խաչի միջոցով հումանիտար բեռների տեղափոխումը։ Արցախում սուր հումանիտար ճգնաժամ է՝ սննդի, վառելիքի, մանկական պարագաների սուղ պաշարներով կամ իսպառ բացակայությամբ։

UN Secretary-General António Guterres is deeply concerned by the reports of continued challenges related to the freedom of movement along the Lachin Corridor – the sole route connecting Nagorno-Karabakh (Artsakh) to Armenia — Farhan Haq, Deputy Spokesman for the Secretary-General, said in a statement on Wednesday, August 2.
“He recalls his previous statement on the need for the Parties to implement the Orders of the International Court of Justice (ICJ), including the Orders issued on 22 February 2023 and reaffirmed on 6 July 2023, related to measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions,” Haq said.
“He is particularly concerned about reports of the deteriorating humanitarian situation on the ground and calls for urgent steps to facilitate access for the delivery of humanitarian assistance to people in need.
“He urges both parties to intensify efforts towards the long-term normalization of relations for the benefit of peace and security in the region.”