Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանները դեռ որոշված չեն՝ նշելով, որ դրանք որոշվել են 1991-ի Ալմաթիի հռչակագրով:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշվել են 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով, և դա վերահաստատվել է 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով, որտեղ Ալմաթիի հռչակագիրն ընդունվել է որպես երկու երկրի միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հիմք։ Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի պլանը հետևյալն է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ալմաթիի հռչակագրով ֆիքսված սահմանը վիճարկելու տեղ թողնող դրույթներով խաղաղության պայմանագիր ստորագրել և հետագայում արդեն սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացում տարածքային պահանջներ առաջադրել Հայաստանին»,- նշել է նա:
Փաշինյանը հարց է ուղղել՝ եթե երկրների միջև սահմանները որոշված չեն, ապա ի՞նչ տարածքների հարց է բարձրացնում Ադրբեջանը սահմանի տարբեր հատվածներում։
«Եթե նման հարց է բարձրացվում, ուրեմն սահմանները որոշված են, իսկ այդ սահմանի գծից զորքերի հայելային հետքաշման մասին Հայաստանի առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ։ Իսկ սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը վկայում է ոչ թե սահմանների բացակայության մասին, այլ հակառակը՝ որոշված, այսինքն՝ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծերի վերահաստատման և հողի վրա դրանց արտացոլման գործընթացն է որպես պետական սահման»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը հավելել է, որ վերահաստատում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխանաբար 29,800 քկմ և 86,600 քկմ տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա խաղաղության հասնելու պայմանավորվածությունը և սպասում Ադրբեջանի կողմից այդ պայմանավորվածության հրապարակային վերահաստատմանը։
Ալիևը «Եվրոնյուզին» հարցազրույցում հայտարարել էր, թե Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ չունի Հայաստանից, նաև հավելել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշված չեն։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что границы между Арменией и Азербайджаном не определены.
Ранее Ильхам Алиев в интервью Euronews заявил, что у Азербайджана нет территориальных претензий к Армении, но добавил, что границы между Арменией и Азербайджаном не определены.
«Границы между Арменией и Азербайджаном определены Алма-Атинской декларацией 1991 года, и это было подтверждено на четырехсторонней встрече в Праге 6 октября 2022 года, где Алма-Атинская декларация была принята в качестве основы для делимитации и демаркации границы между двумя странами. Складывается впечатление, что план Азербайджана заключается в следующем: подписать мирный договор между Арменией и Азербайджаном с положениями, оставляющими место для оспаривания границы, закрепленной Алма-Атинской декларацией, и в дальнейшем уже, в процессе демаркации и делимитации, выдвинуть территориальные требования к Армении. Если границы между Арменией и Азербайджаном не определены, то о каких территориях на разных участках границы говорит Азербайджан. Если поднимается подобный вопрос, значит, границы определены, а предложение Армении о зеркальном отводе войск с линии этой границы продолжает оставаться в силе. А делимитация и демаркация границ свидетельствует не об отсутствии границ, а наоборот. Решено, что это – процесс восстановления административных границ между Советской Арменией и Советским Азербайджаном на момент распада Советского Союза и их отражение на земле как на государственной границе», – заявил Пашинян.
Он добавил, что подтверждает соглашение об установлении мира на основе признания территориальной целостности в 29 800 квадратных километров территории Армении и в 86 600 квадратных километров территории Азербайджана и ждет публичного подтверждения этого соглашения со стороны Азербайджана.