Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանները դեռ որոշված չեն՝ նշելով, որ դրանք որոշվել են 1991-ի Ալմաթիի հռչակագրով:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշվել են 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով, և դա վերահաստատվել է 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով, որտեղ Ալմաթիի հռչակագիրն ընդունվել է որպես երկու երկրի միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հիմք։ Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի պլանը հետևյալն է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ալմաթիի հռչակագրով ֆիքսված սահմանը վիճարկելու տեղ թողնող դրույթներով խաղաղության պայմանագիր ստորագրել և հետագայում արդեն սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացում տարածքային պահանջներ առաջադրել Հայաստանին»,- նշել է նա:
Փաշինյանը հարց է ուղղել՝ եթե երկրների միջև սահմանները որոշված չեն, ապա ի՞նչ տարածքների հարց է բարձրացնում Ադրբեջանը սահմանի տարբեր հատվածներում։
«Եթե նման հարց է բարձրացվում, ուրեմն սահմանները որոշված են, իսկ այդ սահմանի գծից զորքերի հայելային հետքաշման մասին Հայաստանի առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ։ Իսկ սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը վկայում է ոչ թե սահմանների բացակայության մասին, այլ հակառակը՝ որոշված, այսինքն՝ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծերի վերահաստատման և հողի վրա դրանց արտացոլման գործընթացն է որպես պետական սահման»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը հավելել է, որ վերահաստատում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխանաբար 29,800 քկմ և 86,600 քկմ տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա խաղաղության հասնելու պայմանավորվածությունը և սպասում Ադրբեջանի կողմից այդ պայմանավորվածության հրապարակային վերահաստատմանը։
Ալիևը «Եվրոնյուզին» հարցազրույցում հայտարարել էր, թե Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ չունի Հայաստանից, նաև հավելել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշված չեն։

Prime Minister Nikol Pashinyan has reminded Azerbaijani President Ilham Aliyev that borders between Armenia and Azerbaijan were decided in 1991 by the Almaty Declaration.
Pashinyan made the remarks on Thursday, August 3, in response to comments from Aliyev who declared that Azerbaijan allegedly has no territorial demands from Armenia, while also maintaining that the borders between Armenia and Azerbaijan are not determined.
“The borders between Armenia and Azerbaijan were decided in 1991 by the Almaty Declaration and it was reaffirmed in 2022, following the results of the quadrilateral meeting in Prague on October 6, where the Almaty Declaration was adopted as the basis for the delimitation and demarcation of the borders between the two countries,” Pashinyan said.
“It seems that Azerbaijan's plan is as follows: to sign a peace treaty with clauses that leave room for questioning the border fixed by the Almaty Declaration between Armenia and Azerbaijan, and later, already in the process of delimitation and demarcation, make territorial claims to the Republic of Armenia. If the borders between Armenia and Azerbaijan are not determined, what territorial issues does Azerbaijan raise concerning different parts of the border? If such a question is raised, then the borders are determined, and Armenia's offer of a simultaneous withdrawal of troops from that border line remains valid. And the delimitation and demarcation of the borders does not indicate the absence of a border, but vice the versa, it is the process of re-establishing the already existing border, the administrative border between Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan at the time of the collapse of the Soviet Union and their reflection on the ground as a state border.”