Արևմտյան երկրները «կեղտոտ մեթոդներով» շանտաժի են ենթարկում Հայաստանին՝ տրամադրելով Ռուսաստանի հետ գործընկերության դեմ, ՏԱՍՍ-ին հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
Ըստ նրա՝ այսօր Մոսկվայի և Երևանի միջև «խիտ արտաքին քաղաքական համակարգում» է հաստատվել ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի և ԱՊՀ-ի շրջանակում, ինչպես նաև տարբեր միջազգային հարթակներում, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ում։
«Եթե խոսենք Երևանի հետ հարաբերություններում որոշ բացասական կողմերի մասին, ապա դրանք առաջին հերթին պայմանավորված են ռուս-հայկական գործընկերությանը վնասելու Արևմուտքի շարունակվող փորձերով։ Կիրառվում են ցանկացած, այդ թվում՝ բացարձակ կեղտոտ մեթոդներ՝ պատժամիջոցների շանտաժ, անբարեխիղճ մրցակցություն, ամորֆ խոստումներ , որոնցում, ինչպես հայկական ասացվածքն է ասում, «ծուխը խորովածից շատ է», – նշել է Գոնչարը։
Նա ասել է, որ բոլորը կարող են «բազմիցս համոզվել աշխարհի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ հետխորհրդային տարածքում, օրինակներով, թե «ինչպես է դրսևորվում արևմտյան «բարեկամությունը»։
«Ապավինում ենք մեր հայ ընկերների իմաստությանը։ Մենք մեր կողմից հաստատակամ ենք, ինչպես նախկինում, բոլոր խնդրահարույց հարցերը լուծել դաշնակցային եղանակով՝ ուղղակի և անկեղծ երկխոսության շրջանակում»,- եզրափակել է դիվանագետը։

4 Август 2023 - 10:24 AMT
Страны Запада «грязными методами» шантажируют Армению, настраивая против партнерства с Россией, заявил директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Денис Гончар, пишет ТАСС.
Как отметил дипломат, сегодня между Москвой и Ереваном налажена «плотная внешнеполитическая координация» в рамках ОДКБ, ЕАЭС и СНГ, а также на различных международных площадках, в первую очередь в ООН.
«Если же говорить о каких-то негативных моментах в отношениях с Ереваном, то они обусловлены в первую очередь непрекращающимися попытками стран Запада навредить российско-армянскому партнерству. В ход идут любые, в том числе абсолютно грязные, методы – санкционный шантаж, недобросовестная конкуренция, аморфные посулы и обещания, в которых, как гласит армянская пословица, «больше дыма, чем шашлыка», – подчеркнул Гончар.
Он отметил, что все могли «неоднократно убедиться на примерах в различных частях мира», в том числе и на постсоветском пространстве, «чем оборачивается западная «дружба». «Рассчитываем на мудрость наших армянских друзей. Со своей стороны настроены, как и прежде, решать все проблемные моменты в союзническом ключе, в рамках прямого и откровенного диалога», – резюмировал дипломат.