Թուրքիան «ուշադիր հետևում է Լաչինի ճանապարհի շուրջ վիճաբանություններին և հասկանում է Ադրբեջանի օրինական մտահոգությունն այս հարցում», նաև կոչ է անում Երևանին «աջակցել Աղդամի ճանապարհի օգտագործմանը»։ Այս մասին ասվում է Թուրքիայի ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ։
«Ցավոք, Ադրբեջանի կողմից հնչեցրած մտահոգությունները հաշվի չեն առնվել և արդյունքում Ադրբեջանն իր ինքնիշխան իրավունքների շրջանակներում ձեռնարկել է միջոցներ, որոնք նպատակահարմար է համարել», ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի, Լաչինի ճանապարհի հարցում Ադրբեջանին քննադատելու հիմք չկա։
«Այն փաստը, որ այժմ բուժտարհանում է իրականացվում Լաչինի միջանցքով և այլ երթուղիներ են առանձնացված, որոնք հարմար են լայնածավալ բեռնափոխադրումների համար, վկայում են այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը բարեխղճորեն գործադրում է բոլոր ջանքերը։
Մենք ակնկալում ենք Հայաստանից, որ նա զերծ կմնա սադրիչ քայլերից, կճանաչի Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, կաջակցի Աղդամի և այլընտրանքային այլ ճանապարհների օգտագործմանը Ղարաբաղի հայ բնակչության կարիքները հոգալու համար, ինչպես նաև կաջակցի հայ բնակչության վերաինտեգրմանն ուղղված Ադրբեջանի ջանքերին»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Ankara “expects” Armenia to avoid provocative steps, the Turkish Foreign Ministry said in a statement, amid the blockade by Azerbaijan of the Lachin Corridor connecting Nagorno-Karabakh (Artsakh) to Armenia.
Turkey maintained that by closing the sole route connecting Karabakh to Armenia in December 2022, Azerbaijan “took measures it deemed appropriate within the framework of its sovereign rights.”
Turkey “is of the opinion that there is no legitimate ground for criticisms against Azerbaijan concerning the Lachin Road,” the Ministry added.
“Our expectation from Armenia is to avoid provocative steps, to recognize territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, … as well as to support Azerbaijan’s efforts to reintegrate the Armenian population,” the Ministry said in a statement.