Հայաստանում տեղակայված Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը հայտարարել է, որ հայ – ադրբեջանական սահմանային գոտում զորքերի անսովոր տեղաշարժ կամ կուտակում չի տեսնում։ Այդ մասին ասվում է առաքելության Twitter-ի միկրոբլոգում։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն օգոստոսի 14-ին հայտարարել էր, թե Հայաստանը մեծ քանակությամբ ռազմատեխնիկա, ռազմամթերք և անձնակազմ է կուտակել հայ – ադրբեջանական սահմանին։
«Առաքելությունն ամեն օր հետևում է ռազմական և անվտանգային իրավիճակին հայ – ադրբեջանական սահմանային գոտու երկայնքով պարեկություն իրականացնող 4 օպերատիվ բազայից: Հիմք ընդունելով առկա տեղեկատվությունը՝ չենք տեսնում զորքերի արտասովոր տեղաշարժ կամ կուտակում, հատկապես Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում։ Շարունակում ենք պարեկությունը տարածքում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն հակադարձել էր Բաքվին՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին առնչվող ապատեղեկատվության տարածումը վկայում է տարածաշրջանում իրադրությունը լարելու Բաքվի մտադրության մասին։ Հայաստանի արտգործնախարարությունը, որը վերստին Ադրբեջանին կոչ է անում զերծ մնալ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունը նվազեցնելուն ուղղված բոլոր քայլերից։

Наблюдательская миссия Евросоюза в Армении опровергла ложные обвинения Азербайджана в том, что Армения стягивает войска и военную технику на границу.
В микроблоге в Twitter миссии ЕС в Армении была сделана публикация, в которой говорится, что миссия ежедневно через 4 действующие базы отслеживает военную ситуацию и ситуацию с безопасностью на армяно-азербайджанской границе.
«Исходя из информации на местах, мы не видим каких-либо необычных военных перемещений или наращивания сил, особенно вблизи Лачинского коридора. Продолжаем патрулирование», – говорится в сообщении.
Ранее министерство иностранных дел Азербайджана выступило с заявлением, в котором распространялась ложная информация о том, что Армения скопила вдоль границы с Азербайджаном военную технику и войска. За этим последовала реакция МИД Армении, опровергнувшего ложные обвинения Азербайджана. В МИД Армении зафиксировали, что Азербайджан намерен обострить ситуацию в регионе путем распространения ложной информации.