Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար իրավիճակը քննարկելու համար ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը տեղի կունենա օգոստոսի 16-ին: Այս մասին հայտնել Է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչությունը՝ համապատասխան իրազեկումը հրապարակելով իր կայքում։
ԱՄՆ-ն օգոստոսին նախագահում Է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն և ձևավորում աշխատանքային ծրագիր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին մասնակցելու նպատակով կմեկնի Նյու Յորք:
Հայաստանը օգոստոսի 11-ին դիմել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ խնդրելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ արտահերթ նիստ գումարի։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված նամակում կառույցում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ընդգծել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը հայցում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ որպես գլոբալ անվտանգության ապահովման և զանգվածային ոճրագործությունների, ներառյալ՝ պատերազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանությունների կանխարգելման առաջնային մարմնի միջամտությունը։ Նա նշել էր, որ հունիսի 15-ից լիակատար շրջափակման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար լիակատար աղետի եզրին։

The United Nations Security Council has scheduled an emergency meeting for Wednesday, August 16 in response to a call from Armenia saying that Nagorno-Karabakh (Artsakh) is facing hunger and “a full-fledged humanitarian catastrophe” due to a blockade imposed by Azerbaijan.
Armenia’s U.N. Ambassador Mher Margarian asked for the meeting on the “dire situation in Nagorno-Karabakh” in a letter to the ambassador of the United States, which holds the Security Council presidency this month.
The U.S. Mission to the U.N. said Monday the emergency open meeting will take place on Wednesday afternoon, the Associated Press reports.
In his letter to Ambassador Linda Thomas-Greenfield, Margaryan said Azerbaijan’s complete blockade since July 15 of the Lachin Corridor – the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia – has created severe shortages of food, medicine and fuel.
“The deliberate creation of unbearable life conditions for the population is nothing but an act of mass atrocity targeting the indigenous people of Nagorno-Karabakh and forcing them to leave their homeland,” he said, stressing that this constitutes “an existential threat to them.”
Margaryan asked the Security Council, which is charged with ensuring international peace and security, “to prevent mass atrocities including war crimes, ethnic cleansing, crimes against humanity and genocide.”