Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության օգոստոսի 17-ի նիստում ամփոփել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում օգոստոսի 16-ին հրատապ քննարկումը։
Նա նշել է` կարելի է արձանագրել, որ միջազգային բարձրագույն ատյանում ճշմարտությունը Լաչինի միջանքցի ապօրինի արգելափակման և դրա հետևանքով ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ բարձրաձայնված է, հայտնում է «Հետքը»։
1.Միջազգային բարձրագույն ատյանում ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի փակ լինելը։ «Իհարկե, Հայաստանի հանրությանը կարող է տարօրինակ թվալ, որ սա արձանագրում եմ որպես ԱԽ-ում տեղի ունեցած քննարկման արդյունք, բայց չպետք է մոռանալ, որ Ադրբեջանն անընդհատ ու շարունակաբար պնդում է, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ»,- նշեց վարչապետը։
2.ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում տեղի ունեցած քննարկումը հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգմնաժամի առկայությունը, և այն, որ ԼՂ 120,000 բնակչության կյանքն ու անվտանգությունը դրված են կասկածի տակ։
3. Ընդգծվել է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների 2 ոււղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ, Ադրբեջանի կողմից չի կատարվել։
Ըստ նրա՝ միջազգային հանրության կողմից նաև հավաքական կոչ է հնչել Ադրբեջանին՝ վերացնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը։
«Իհարկե, այս կոչը այս պահի դրությամբ իրագործված չէ, և 22 բեռնատար մոտ 400 տոննա հումանիտար բեռով Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասում է ԼՂ մուտքի հնարավորությանը, մինչդեռ հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում օր օրի սրվում է։
Միևնույն ժամանակ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող ղարաբաղցիները հայտնվում են Ադրբեջանի Զինված ուժերի կրակահերթերի տակ, որպեսզի բերքահավաք իրականացնելու հնարավորություն չունենան։
Ադրբեջանը մի կողմից արգելափակել է Հայաստանի կառավարության կողմից 100 տոննա ալյուրի մուտքը ԼՂ, մյուս կողմից` թույլ չի տալիս, որ ԼՂ ժողովուրդն իր ցանած հացահատիկը հավաքի ալյուր ունենալու համար։ Սա ևս մեկ փաստ է, որը հիմնավորում է միջազգային փորձագետների կողմից առաջ քաշվող թեզը, թե Ադրբեջանը ԼՂ հայությանը սովահարության ենթարկելու միջոցով ցեղասպանության է ենթարկում, և հետևաբար Լաչինի միջանցքի բացումը ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված քայլ պիտի դիրտարկել։ Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը պետք է կենտրոնանա այս ընկալման վրա։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը Ադրեբջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը միջազգային մեխանիզմի շրջանակում։
«ՀՀ-ն իր հերթին շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից»,- ելույթի ավարտին կրկին շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has weighed in on the UN Security Council meeting on Nagorno-Karabakh (Artsakh), saying that the truth about the Lachin Corridor being closed was emphasized at the highest international body.
Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, August 17 that the discussion in the UN Security Council has confirmed the existence of a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and the fact that the lives and safety of 120 thousand people of Nagorno-Karabakh are in dabger.
"It was emphasized that Azerbaijan failed to implement the decision of the International Court of Justice to ensure uninterrupted movement of people, vehicles and cargo in both directions through the Lachin Corridor," Pashinyan said.
"Now we can record that the truth about the illegal blocking of the Lachin Corridor and the resulting humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh has been raised at the highest international body. Also, a collective call was made by the international community to Azerbaijan to eliminate the illegal blocking of the Lachin Corridor.
"Of course, this call has not been implemented at the moment and 22 trucks with around 400 tons of humanitarian cargo are waiting for the opportunity to enter Nagorno-Karabakh at the entrance to the Lachin Corridor. Meanwhile, the humanitarian situation in Nagorno Karabakh is worsening day by day. at the same time, the people of Karabakh carrying out agricultural work report about appearing under fire of the armed forces of Azerbaijan, aimed at depriving them of the opportunity to harvest.
"On the one hand, Azerbaijan has blocked the entry of 100 tons of flour by the Armenian government to Nagorno Karabakh, on the other hand, it does not allow the people of Nagorno Karabakh to harvest their grain to have flour. This is another fact that substantiates the thesis put forward by international experts that Azerbaijan is subjecting the Armenians of Nagorno Karabakh to genocide by subjecting them to starvation, and therefore the opening of the Lachin Corridor should be considered a step aimed at preventing genocide. I think the international community should focus on this perception.
"At the same time, I must repeat what I said before that the best solution to the situation is the removal of the illegal blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan, the start of the Stepanakert-Baku dialogue withi international mechanism.
"The Republic of Armenia, for its part, continues to reaffirm its commitment to the peace agenda and calls on official Baku to refrain from taking steps aimed at nullifying the historical opportunity to establish peace."