Ադրբեջանը խափանել է Արցախի կայուն կապը համացանցի հետ` կտրելով օպտիկամանրաթելային մալուխը Լաչինի միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետի մոտակայքում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։
Դա տեղի է ունեցել օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 17:55-ին։
«Երեկ երեկոյան Արցախի մասնագետները փորձել են ռուս խաղաղապահների հետ միասին մոտենալ տվյալ հատվածին և վերանորոգել մալուխը, սակայն ադրբեջանական կողմը չի թույլատրել: Այսօր առավոտվանից շարունակվում են բանակցությունները խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի միջև, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան վերականգնել վնասված մալուխը:
Պատահական չեմ համարում, որ այս նոր հանցագործությունը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո և Արցախի ցեղասպանության թեմայով նախատեսված մամուլի ասուլիսի մեկնարկից բառացիորեն 5 րոպե առաջ: Այս սադրանքի հետևանքով ասուլիսի արցախաբնակ բանախոսները՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և տեղահանված քաղաքացի Ալվինա Ներսեսյանը կարողացել են անկայուն ու այլընտրանքային կապով միանալ մյուս երկու բանախոսներին՝ ԱՀ արտգործ նախարար Սերգեյ Ղազարյանին և ՄՔԴ առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյին 45 րոպե ուշացումով: Ի հեճուկս ադրբեջանական ջանքերի՝ ասուլիսը կայացել է, որին մասնակցել է մոտ 130 անձ 27 երկրից:
Ի դեպ, այժմ Արցախում խիստ սահմանափակ ծավալի համացանց է հասանելի՝ անկայուն ռադիոկապի միջոցով, որը նույնպես շարունակաբար գտնվում է ադրբեջանական խլացուցիչ համակարգերի ճնշման ներքո»,-ասվում է գրառման մեջ:

18 Август 2023 - 10:33 AMT
Рядом с незаконным блокпостом, расположенным в Лачинском коридоре, азербайджанская сторона перерезала оптоволоконный кабель Интернета, нарушив стабильное соединение Арцаха с интернетом. Об этом на своей странице в Facebook написал советник госминистра Арцаха Артак Бегларян.
«Вчера, 17 августа, в 17:55 возле незаконного блокпоста, расположенного в Бердзорском (Лачинском) коридоре, азербайджанская сторона перерезала оптоволоконный кабель интернета, нарушив стабильное соединение Арцаха с интернетом», – отметил Бегларян.
По его словам, вечером 17 августа арцахские специалисты вместе с российскими миротворцами попытались подойти к данному участку и отремонтировать кабель, но азербайджанская сторона этого не допустила. С утра 18 августа ведутся переговоры между миротворцами и азербайджанской стороной, чтобы арцахскме специалисты смогли восстановить поврежденный кабель.
«Я не считаю случайным, что это новое преступление произошло после заседания Совета Безопасности ООН и буквально за 5 минут до начала запланированной пресс-конференции по геноциду в Арцахе. В результате этой провокации спикеры из Арцаха на пресс-конференции, Защитник прав человека Гегам Степанян и перемещенная гражданка Альвина Нерсесян, смогли соединиться с двумя другими спикерами, министром иностранных дел Сергеем Казаряном и первым генеральным прокурором МУС Луисом Морено Окампо с опозданием на 45 минут. Несмотря на усилия Азербайджана, пресс-конференция состоялась, в ней приняли участие около 130 человек из 27 стран.
Кстати, сейчас в Арцахе через нестабильную радиосвязь доступен очень ограниченный объем интернета, который также постоянно находится под давлением азербайджанских систем глушения», – написал Бегларян.