The Washington Post-ը հոդված է հրապարակել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման մասին, որտեղ նշվում է, որ հայերին սովի մատնելը ոչինչ չի տա Ադրբեջանին, և կոչ է արվում Բաքվին ապաշրջափակել Ղարաբաղը։
«Ադրբեջանի նախագահ, բռնապետ Իլհամ Ալիևը, որը ճնշում է ընդդիմադիր կուսակցություններն ու այլախոհությունը, մայիսի 28-ի իր ելույթում պահանջել է, որ Ղարաբաղի հայերը «գլուխները կախ» կազմալուծեն իրենց «կեղծ կառավարությունը» և ենթարկվեն Ադրբեջանի օրենքներին և դառնան «Aդրբեջանի լոյալ և օրինապահ քաղաքացիներ»,-ասվում է հոդվածում։
Նշվում է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը «խաղաղության փխրուն գործընթացի մեջ են» նաև այլ հարցերի շուրջ, օրինակ, ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման վերաբերյալ։
«Ըստ Carnegie Europe-ի ավագ գիտաշխատող և Կովկասի գծով փորձագետ Թոմաս դը Վաալի, կողմերը «առավել, քան երբևէ, մոտ են համաձայնության»։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արել է իր քայլը՝ մայիսի 22-ին հայտարարելով, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Ղարաբաղը, եթե պահպանվեն այնտեղ բնակվող հայերի իրավունքները։ Դա հեշտ չի լինի, սակայն, կարծես, երկու երկրները ճամփաբաժանին են։ Ալիևը պետք է հասկանա, որ Ղարաբաղի հայերին սովի մատնելն իրեն ոչինչ չի տա, իսկ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը կարող է նպաստել առաջընթացին բանակցություններում և կանխել նոր պատերազմը»,-ասվում է հոդվածում։

The Editorial Board of The Washington Post has published an article about Azerbaijan’s blockade of Nagorno-Karabakh, saying that starving the Armenians will get Azerbaijan nothing and urging Baku to unblock Karabakh.
“[Azerbaijani] President Ilham Aliyev, an autocrat who has been cracking down on opposition parties and dissent, said in a May 28 speech marking the settlement of recaptured areas, “I have always said that our territorial integrity must be fully restored.” He demanded that Armenians in Karabakh “bend their necks” and dismantle their “fake” government, and that each of them “abide by the laws of Azerbaijan” and “be a loyal and decent citizen of Azerbaijan.”,” the article reads.
“Azerbaijan and Armenia are engaged in a fragile peace process on other issues, such as mutual sovereign recognition, and according to Tom De Waal, a senior fellow with Carnegie Europe and an expert on the Caucasus region, they are “closer than they have ever been to agreement.” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan broke new ground, declaring May 22 that he recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, including Karabakh, as long as the rights of the ethnic Armenians there are protected. This won’t be easy, but the two countries seem to be at a crossroads. Mr. Aliyev should grasp that starving the Armenians of Karabakh will get him nothing; lifting the Lachin corridor blockade can help negotiations progress and avert yet another war.”