298 անձ Հայաստանից դեռևս անհետ կորած է համարվում հակամարտության՝ 2020-2022թթ․ սրացումների հետևանքով։ Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակը՝ հղում անելով ընտանիքների կողմից ստացված դիմումներին։
«2023 թվականի hունվար-հունիս ամիսների ընթացքում ավելի քան 5000 զանգ և այց ենք ունեցել անհետ կորած անձանց ընտանիքների կողմից Երևանի ԿԽՄԿ գրասենյակում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
2 ընտանիք դիմել է ԿԽՄԿ-ին՝ իրենց անհետ կորած հարազատների ճակատագիրը պարզելու հարցով և բացել որոնման հայտեր։ 7 ընտանիք պարզել է իրենց հարազատների ճակատագրերը։
Անհետ կորածների ծնողներն ու հարազատները պարբերաբար բողոքի ցույցեր են իրականցնում կառավարության մոտ՝ պահանջելով պարզել նրանց ճակատագրերը։

298 persons from Armenia are still missing following the 44-day war in Nagorno-Karabakh in 2020 and border escalations between 2020 and 2022, the International Committee of the Red Cross reveals.
The data is based on tracing requests from the missing soldiers’ families, the ICRC said on August 18.
“In the first half of 2023, more than 5,000 calls and individual visits were received from families of the missing at the ICRC delegation in Yerevan,” the Organization said.
“2 families requested ICRC support to clarify the fate of their missing relatives by opening tracing requests with the ICRC. 7 families learned about the fate of their relatives.”