Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում հայտարարել է, որ հավաստի տեղեկություններ են ստացբեր, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ «ադրբեջանական կողմին են փոխանցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հայկական կողմի նոր առաջարկները»։
Նա հավելել է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է և ԼՂ բնակչության համար նախատեսված 400 տոննա հումանիտար բեռը շարունակում է մնալ Կոռնիձորի հատվածում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Միևնույն ժամանակ, հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում շարունակում է մնալ լարված։ Իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ Կարմիր Խաչի և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ այս պահին էլ ՀՀ-ում են գտնվում ԼՂ բազմաթիվ բնակիչներ, որոնք չեն կարողանում վերադանալ ԼՂ։ Նրանցից մոտ 5000-ը ԼՂ միջանցքի ապօրինի փակ լինելու հետևանքով են այդ փաստի առաջ կանգնել, ևս 30 հազարը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետի չկատարման հետևանքով։Այս ամենը վկայում է, որ Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելու ճանապարհով նրանց հեռացումն է ԼՂ-ից՝ լինի դա սովահարության, ռազմական օպերացիայի, թե այլ միջոցներով»,-նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ տեղեկություններ ունեն, թե Բաքուն տարբեր միջոցներով շարունակաբար տորպեդահարում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել ԼՂ վրա։
«ՀՀ դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ ԼՂ հայության իրավուքներին ու անվտանգությանն առչվող հարցերը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով միջազգային մեխանիզմի շրջանակում։ Այս համատեքոսում էական է նաև նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետի կատարումը, որը նախատեսում է փախստանակների ու ներքին տեղահանվածների վերադարձ ոչ միայն ԼՂ տարածք, այլև հարակից շրջաններ, այսինքն՝ Գետաշենի, Մարտոնաշենի ու մյուս շրջանների հայերն արժանապատվորեն իրենց տները վեադառնալու հնարավորություն պիտի ունենան»,-ասել է Փաշինյանը։

24 Август 2023 - 10:05 AMT
Гуманитарная обстановка в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряженной. Об этом заявил 24 августа на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«До нас дошли достоверные сведения о том, что разрабатываются программы по открытию Лачинского коридора в одностороннем направлении, то есть для разрешения выезда из Нагорного Карабаха и запрета въезда», – сказал Пашинян.
В настоящее время в Армении находятся многочисленные жители Нагорного Карабаха, которые не могут вернуться домой. Из них порядка 5000 остались в Армении с декабря 2022 года в результате блокады Лачинского коридора, еще 30,000 не смогли вернуться после 44-дневной войны в Карабахе осенью 2020 года.
Баку тем самым нарушает пункт 7 трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, согласно которому «внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев», указал Пашинян.
Он отметил, что основная цель Азербайджана – проведение этнических чисток в Нагорном Карабахе.
«В то же время гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряжëнной. Единственное изменение ситуации заключается в том, что через Красный крест и миротворческие силы Российской Федерации в Нагорном Карабахе началось определенное движение граждан, нуждающихся в лечении и других лиц, через Лачинский коридор», — отметил Пашинян.