2023 թ. առաջին կիսամյակում, ընդհանուր առմամբ, 440 մարդ է դիմել Հայաստանում ապաստան հայցելու համար, որից 156-ի դիմումը կարճվել է, 55-ինը` մերժվել, փախստականի կարգավիճակ է ստացել 179 մարդ, հայտնում է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը։
Ապաստան հայցողների թվում եղել է Ադրբեջանի 2 և Թուրքիայի 10 քաղաքացի։
Ադրբեջանի քաղաքացիներից մեկի դիմումը կարճվել է, երկրորդինը նշված չէ։ Թուրքիայի 10 քաղաքացուց երկուսի դիմումը կարճվել է, մեկը` մերժվել, մյուս դիմումների ընթացքի մասին չի նշվում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ըստ ծառայության՝ 2023 թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանից ամենից շատ Իրաքի քաղաքացիներն են ապաստան հայցել` 131 մարդ, երկրորդ տեղում Ուկրաինայի քաղաքացիներն են՝ 115 մարդ, 3-րդ տեղում Իրանի՝ 40 մարդ։

28 Август 2023 - 10:45 AMT
За убежищем в Армении обратились 2 гражданина Азербайджана и 10 граждан Турции. Заявление одного из граждан Азербайджана было прекращено, о втором не сообщается. Два из десяти заявлений граждан Турции были прекращены, одно было отклонено, ход рассмотрения остальных заявлений не упоминается, сообщили в Службе миграции и гражданства МВД Армении.
По данным службы, за первое полугодие 2023 года в Республике Армения ходатайствовали о предоставлении убежища 440 человек, из них 156 обращения были прекращены, 55 гражданина получили отказ, а 179 человек получили статус беженца. В первом полугодии 2023 года чаще всего убежища у Армении просили граждане Ирака – 131 человек, на втором месте оказались граждане Украины – 115 человек, на третьем месте – Иран – 40 человек.