ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մեկնող երիտասարդների առևանգման առնչությամբ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը ծրագրում է հավաքական պատժի ենթարկել ԼՂ ամբողջ ժողովրդին։
Նշվում է, որ տեղափոխությունը նախապես համաձայնեցված էր և իրականացվում էր ռուսական խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ:
«Օգոստոսի 28-ին, Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից առևանգվել են Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներ Ալեն Սարգսյանը, Վահե Հովսեփյանը և Լևոն Գրիգորյանը։ Տեղափոխությունը նախապես համաձայնեցված էր և իրականացվում էր ռուսական խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ, որոնք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն պետք է վերահսկեին Լաչինի միջանցքով Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապը։ Նշյալ անձինք Հայաստանի Հանրապետություն էին տեղափոխվում՝ շարունակելու իրենց ուսումնառությունը։
Ադրբեջանի այս քայլը, որին հուլիսի 29-ին նախորդել էր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից անհապաղ բժշկական օգնություն ստանալու նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների կոպտագույն խախտում է և բացահայտ արհամարհանք միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամների աներկբա և հասցեական կոչերին։
Տարբեր կեղծ պատրվակներով տեղի ունեցած այս միջադեպերը թույլ են տալիս հիմնավոր մտավախություն ունենալ, որ Ադրբեջանն անթաքույց կերպով ծրագրում է հավաքական պատժի ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ ժողովրդին, որը նախորդ դարի 90-ականներին և 2020թ. ստիպված է եղել դիմակայել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիաներին և պաշտպանել սեփական հայրենիքում խաղաղ կենսագործունեություն ծավալելու իր իրավունքը։
Անկախ տարիքից, սեռից, առողջական վիճակից Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությանը բոլոր հիմնարար իրավունքներից զանգվածաբար զրկելու, սովամահության ենթարկելու, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, գազի, էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներն արգելափակելու, դիպուկահարների կողմից քաղաքացիական անձանց թիրախավորման և առևանգումների միջոցով ողջ ժողովրդին ահաբեկելու, Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ ի ցույց են դրվում Ադրբեջանի ղեկավարության իրական նկրտումները՝ ամեն կերպ խուսափել Լեռնային Ղարաբաղի հետ երկխոսությունից և փոխարենը շարունակել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը։ Տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելուն ուղղված քայլերին աջակցելու փոխարեն ադրբեջանական կողմն ակնհայտորեն իր ողջ ջանքերը ներդրել է դրանք տապալելու ուղղությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելումը՝ հնարավոր ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ, իրավիճակի վրա ազդեցություն ունեցող բոլոր դերակատարների և, ընդհանուր առմամբ, քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից ստանձնած անմիջական պարտավորությունն է։
Օգոստոսի 28-ին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Լաչինի միջանցքում՝ Հակարիի անօրինական անցակետով անցնելիս, Արցախի 3 բնակիչ՝ Ալեն Սարգսյանը, Վահե Հովսեփյանը, Լևոն Գրիգորյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանցիների կողմից։ Նրանք ուսանողներ են և մեկնում էին ՀՀ ուսումը շարունակելու նպատակով։ Ավելի ուշ հաղորդվեց, որ Ադրբեջանը նրանց մեղադրում է իր «դրոշն անարգելու մեջ» և 10 օրվա վարչական կալանքի կենթարկի նրանց։ «Վարչական ազատազրկման պատիժը կատարելուց հետո կապահովվի նշված անձանց Ադրբեջանի Հանրապետության սահմաններից հեռացնելը»,- ասվում է Ադրբեջանի դատախազության հաղորդագրության մեջ։

The Armenian Foreign Ministry on Monday, August 29 released a statement on the abduction of persons being transported from Nagorno-Karabakh to Armenia, saying that Azerbaijan is openly planning to subject the entire population of Nagorno-Karabakh to collective punishment
On August 28, at the illegal checkpoint in the Lachin corridor, residents of Nagorno-Karabakh Alen Sargsyan, Vahe Hovsepyan and Levon Grigoryan were abducted by Azerbaijan’s law enforcement agencies. The transportation was agreed in advance and was carried out accompanied by the Russian peacekeeping forces, which, in accordance with point 6 of the Trilateral Statement of November 9, 2020, were obliged to monitor the uninterrupted connection between Armenia and Nagorno-Karabakh through the Lachin corridor. These people were going to Armenia to continue their studies/education.
“Azerbaijan’s step, which follows the abduction of 68-year-old Vagif Khachatryan on July 29, who was being transported to Armenia for immediate medical assistance, accompanied by the International Committee of the Red Cross, is a gross violation of the Trilateral Statement of November 9, 2020, legally binding Orders of the UN International Court of Justice and open contempt for the unequivocal and targeted calls of the international community, including voiced by members of the UN Security Council,” the statement from the Armenian Foreign Ministry reports.
“These incidents that took place under various false pretexts cause reasonable concerns that Azerbaijan is openly planning to subject the entire population of Nagorno-Karabakh to collective punishment, who during the 90s of the previous century and in 2020 faced the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan and had to defend their right to peaceful life in their homeland.”
The Foreign Ministry said the policy of mass deprivation of all fundamental rights of the entire population of Nagorno-Karabakh regardless of age, gender and health status as well as starvation, blockade of the medical supplies, essential goods, gas and electricity, targeting civilians by snipers and terrorizing the entire population by abductions, blockade of the Lachin corridor shows the real intention of the Azerbaijani leadership by all means to avoid dialogue with Nagorno-Karabakh and instead continue its policy of ethnic cleansing. Instead of supporting the steps to establish peace and stability in the region, Azerbaijan has put all its efforts into failing them.
“Prevention of mass atrocities with the use of all available tools is the direct obligation of all actors who can have influence on the situation and, in general, of the civilized world,” the Foreign Ministry added.