ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մեկնող երիտասարդների առևանգման առնչությամբ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը ծրագրում է հավաքական պատժի ենթարկել ԼՂ ամբողջ ժողովրդին։
Նշվում է, որ տեղափոխությունը նախապես համաձայնեցված էր և իրականացվում էր ռուսական խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ:
«Օգոստոսի 28-ին, Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից առևանգվել են Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներ Ալեն Սարգսյանը, Վահե Հովսեփյանը և Լևոն Գրիգորյանը։ Տեղափոխությունը նախապես համաձայնեցված էր և իրականացվում էր ռուսական խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ, որոնք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն պետք է վերահսկեին Լաչինի միջանցքով Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապը։ Նշյալ անձինք Հայաստանի Հանրապետություն էին տեղափոխվում՝ շարունակելու իրենց ուսումնառությունը։
Ադրբեջանի այս քայլը, որին հուլիսի 29-ին նախորդել էր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից անհապաղ բժշկական օգնություն ստանալու նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների կոպտագույն խախտում է և բացահայտ արհամարհանք միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամների աներկբա և հասցեական կոչերին։
Տարբեր կեղծ պատրվակներով տեղի ունեցած այս միջադեպերը թույլ են տալիս հիմնավոր մտավախություն ունենալ, որ Ադրբեջանն անթաքույց կերպով ծրագրում է հավաքական պատժի ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ ժողովրդին, որը նախորդ դարի 90-ականներին և 2020թ. ստիպված է եղել դիմակայել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիաներին և պաշտպանել սեփական հայրենիքում խաղաղ կենսագործունեություն ծավալելու իր իրավունքը։
Անկախ տարիքից, սեռից, առողջական վիճակից Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությանը բոլոր հիմնարար իրավունքներից զանգվածաբար զրկելու, սովամահության ենթարկելու, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, գազի, էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներն արգելափակելու, դիպուկահարների կողմից քաղաքացիական անձանց թիրախավորման և առևանգումների միջոցով ողջ ժողովրդին ահաբեկելու, Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ ի ցույց են դրվում Ադրբեջանի ղեկավարության իրական նկրտումները՝ ամեն կերպ խուսափել Լեռնային Ղարաբաղի հետ երկխոսությունից և փոխարենը շարունակել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը։ Տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելուն ուղղված քայլերին աջակցելու փոխարեն ադրբեջանական կողմն ակնհայտորեն իր ողջ ջանքերը ներդրել է դրանք տապալելու ուղղությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելումը՝ հնարավոր ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ, իրավիճակի վրա ազդեցություն ունեցող բոլոր դերակատարների և, ընդհանուր առմամբ, քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից ստանձնած անմիջական պարտավորությունն է։
Օգոստոսի 28-ին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Լաչինի միջանցքում՝ Հակարիի անօրինական անցակետով անցնելիս, Արցախի 3 բնակիչ՝ Ալեն Սարգսյանը, Վահե Հովսեփյանը, Լևոն Գրիգորյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանցիների կողմից։ Նրանք ուսանողներ են և մեկնում էին ՀՀ ուսումը շարունակելու նպատակով։ Ավելի ուշ հաղորդվեց, որ Ադրբեջանը նրանց մեղադրում է իր «դրոշն անարգելու մեջ» և 10 օրվա վարչական կալանքի կենթարկի նրանց։ «Վարչական ազատազրկման պատիժը կատարելուց հետո կապահովվի նշված անձանց Ադրբեջանի Հանրապետության սահմաններից հեռացնելը»,- ասվում է Ադրբեջանի դատախազության հաղորդագրության մեջ։

МИД Армении распространил заявление относительно похищения лиц, переезжающих из Нагорного Карабаха в Армению.
28 августа на незаконно размещенном в Лачинском коридоре КПП правоохранительными органами Азербайджана похищены жители Нагорного Карабаха Ален Саркисян, Ваге Овсепян и Левон Григорян. Перевозка заранее была согласована и осуществлялась в сопровождении российских миротворческих сил, которые, в соответствии с пунктом 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, должны были контролировать бесперебойную связь Нагорного Карабаха с Арменией через Лачинский коридор. Указанные лица следовали в Республику Армения для продолжения своего обучения.
«Данный шаг Азербайджана, которому предшествовало похищение 29 июля 68-летнего Вагифа Хачатряна, перевозимого Международным комитетом Красного Креста в Республику Армения для получения неотложной медицинской помощи, – грубое нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, имеющих обязательную юридическую силу решений Международного суда ООН, явное пренебрежение к однозначным и адресным призывам международного сообщества, в том числе членов Совета Безопасности ООН.
Эти инциденты, произошедшие под разными ложными предлогами, позволяют иметь обоснованные опасения, что Азербайджан открыто планирует подвергнуть коллективному наказанию весь народ Нагорного Карабаха, который в 90-е годы прошлого века и в 2020 году был вынужден противостоять развязанным Азербайджаном широкомасштабным агрессиям и защищать свое право на мирную жизнедеятельность на собственной Родине», – говорится в сообщении МИД Армении.
Отмечается, что эта политика по массовому лишению фундаментальных прав всего подвергнутого голоду населения Нагорного Карабаха, независимо от возраста, пола, состояния здоровья, блокированию поставок медикаментов, товаров первой необходимости, газа, электроэнергию, запугиванию всего народа посредством избрания снайперами мишенью и похищения гражданских лиц, по блокаде Лачинского коридора демонстрирует реальные стремления руководства Азербайджана – всячески избежать диалога с Нагорным Карабахом и вместо этого продолжить свою политику этнических чисток.
«Вместо того, чтобы поддержать шаги, направленные на установление мира и стабильности в регионе, азербайджанская сторона явно приложила все свои усилия в направлении их подрыва.
Предотвращение происходящего массового преступления – с задействованием всех возможных инструментов – прямая обязанность всех акторов, обладающих влиянием на ситуацию, и в целом цивилизованного мира», – говорится в заявлении МИД Армении.