Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը:
Միևնույն ժամանակ Դատարանն իր որոշման մեջ նշել է, որ շարունակում է ուժի մեջ մնալ դեռեւս 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված և նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին ընդլայնված միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, որի ուժով Ադրբեջանը պարտավորվում է կատարել իր կոնվենցիոն պարտավորությունները։
Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է նաև Ադրբեջանին տեղյակ պահել Վագիֆ Խաչատրյանի ընդհանուր վիճակի և ընթացող քրեական վարույթի մասին։

The European Court of Human Rights has rejected Armenia's request to apply a new temporary interim measure against Azerbaijan regarding the kidnapping of Nagorno-Karabakh civilian Vagif Khachatryan.
At the same time, the Court noted in its decision that the decision to apply an interim measure published on September 29, 2020 and extended on November 3 of the same year, by virtue of which Azerbaijan undertakes to fulfill its convention obligations, remains in force.
The European Court also obliged Azerbaijan to inform about the general condition of Khachatryan and the ongoing criminal proceedings against him.
Khachatryan was kidnapped by Azerbaijan when being transported to a medical facility in Armenia by the International Committee of the Red Cross. Three other men were abducted by Azerbaijan a month later.