ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Լոս Անջելես քաղաքում Բաքվի հյուպատոսության հարևանությամբ գտնվող հրապարակը պաշտոնապես անվանակոչվել է Արցախի անունով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ամերիկահայ Դավիթ Մնացականյանի ֆեյսբուքյան իր էջում։
Ցուցանակի վրա գրված է` «Ի աջակցություն խաղաղության, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության»։ Բացման արարողությանը մասնակցել է նաև Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամ Փոլ Քրքորյանը, որը նախաձեռնության հեղինակն է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այս ցուցանակի գրվածքը շատ կարևոր հաղորդագրություն է աշխարհի համար։ Արցախում այս պահին անելանելի վիճակ է, 120,000 հայ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված է։ Այնտեղ սով է, դեղերի սղություն։ Մենք պետք է տարբեր կերպ պայքարենք նրանց դեմ»,– ասել է Քրքորյանը։
Ամերիկահայ Դավիթ Համբարձումյանը նշել է, որ սա հայ համայնքի կողմից հզոր, քաղաքական, ռազմավարական կարևոր քայլ է։ Նա ընդգծել է, որ իրենց պայքարը պատրաստվում են իրականացնել հենց այս հրապարակում։
Արդեն շուրջ 1 ամիս է ամերիկահայերը Լոս Անջելեսում, Գլենդելում բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում` ի աջակցություն Արցախի։ Նրանք եղել են Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի հյուպատոսությունների, ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի տան ու գրասենյակի մոտ։ Մոտ 2 շաբաթ առաջ նրանց հաջողվել էր հանդիպել Շիֆի հետ և քննարկել Արցախում տիրող իրավիճակը։

The official unveiling of street signs designating the intersection of Wilshire Blvd. and Granville Ave, Los Angeles as Republic of Artsakh Square was held on Thursday, August 31, Public Radio of Armenia reports.
The site is the location of the Consulate of Azerbaijan, the country currently imposing an illegal blockade of Artsakh, depriving its inhabitants of food, medicine and medical care.
LA City Council President Paul Krekorian, LA City Councilmember Traci Parkand Robert Avetisyan, Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the United States participated in the dedication ceremony.
The Los Angeles City Council voted unanimously to name a Westside intersection ‘Republic of Artsakh Square’ to raise awareness of Azerbaijan’s dictatorship that has imposed a blockade on Artsakh, threatening 120,000 people with starvation and preventing medical aid, Council President Paul Krekorian said Wednesday.